| AndreeaShrott a întrebat:

In cele din urma am fost la control si rezultatul a fost cel asteptat... trebuie sa pot ochelari... Am miopie mica, la ochiul stang -1, iar la cel drept -0.25.Daca voi purta ochelari in va trece? Cat timp va trebui sa port?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adelina9990 a răspuns:

Vreo 3-4 ani

| wforweirdo a răspuns:

Nu,miopia nu se vindeca. Decat prin operatie. Daca nu-ti faci operatie, trebuie sa porti ochelari pe vecie, adica trebuie sa ai grija, dioptriile vor continua sa creasca oricum, pana la un moment dat. Dar de vindecat nu se vindeca.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, miopia nu trece, ci avanseaza. Vei purta ochelari toata viata (sau ii vei schimba pe la 19 ani cu lentile de contact)