| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si am fost să-mi fac un control oftalmologic şi am miopie mică şi port ochelari cu dioptriile de -0.25 (ochiul stâng) şi -0.50(ochiul drept ). Plus de asta am şi o asimetrie a ochiilor: ochiul drept e la locul lui ( cu el nu văd aşa bine) şi ochiul stâng nu este chiar la locul lui. Medicul mi-a recomandat nişte pastile pentru îmbunătăţirea vederii +ochelari. Peste 5 luni trebuie să merg la control. Sunt şanse să scap de ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| qwertpro a răspuns:

Ochelarii nu o sa iti trateze niciodata vederea, si cu asta punct, ci dimpotriva.o sa ti-o distruga mai tare.De la o miopie simpla de -0.25 si -0.5 poti sa ajungi la mai mult posibil, si poti sa faci si hipermetropie ori prezbitism.La dioptriitle tale iti recomand sa nu porti ochelari de loc.Incearca sa faci exercitii oculare, si odata in ora, pune palmele pe ochi, si stai asa relaxat 2-3 minute, iar ochelarii folosestei cat mai putin posibil.

| NgrMdx a răspuns:

Din cate stiu, trebuie sa porti ochelari sau lentile.Dar nu le impacienta. dupa 21 de ani poti face operatie si scapi de corvoada.Cel putin, eu voi astepta.Am purtat ochelari, acum nu.dar vederea tot nu e pe complet buna asa ca mai am de asteptat laughingLet's wait together laughing