Întrebare recomandată | aimspeşăl a întrebat:

Am fost să-mi fac un control oftalmologic şi am miopie mică şi port ochelari cu dioptriile de -0.25 (ochiul stâng) şi -0.50(ochiul drept ). Plus de asta am şi o asimetrie a ochiilor: ochiul drept e la locul lui ( cu el nu văd aşa bine) şi ochiul stâng nu este chiar la locul lui. Medicul mi-a recomandat nişte pastile pentru îmbunătăţirea vederii +ochelari. Peste 5 luni trebuie să merg la control. Sunt şanse să scap de ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| StaceyG a răspuns:

Depinde si ce varsta ai, sunt putine sanse sa scapi de ochelari, dar tu trebuie sa urmezi sfaturile medicului si poate o sa scapi si de ei, pentru ca sincer cam nimeni dintre noi nu stie asta. Eu am o prietena care are aceleasi probleme ca si tine de la varsta de 17 ani si inca nu a scapt de ochelari acum are 21. Dar tu spera ca o sa scapi si urmeaza sfaturile medicului el stie cel mai bine. intreba-l si pe el poate o sa iti dea un raspuns mai bun decat noi toti. Bafta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In general de miopie nu scapi orice ai face in afara de operatie

| neutrino a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai, dar daca urmezi corect sfaturile medicului, ai toate sansele sa scapi de ochelari. Multa sanatate!

| SoBerzerk a răspuns:

La 15 ani nu mai ai şanse să-ţi corectezi vederea cu ochelari.

| Daria461 a răspuns:

Cati ani ai?

| Daria461 a răspuns (pentru Daria461):

A scuze! Nu am vazut! Da este posibil sa scapi de ei! Asta tine mult si de tine! Doreste-ti si o sa scapi! Incearca cat timp ii porti sa nu te forteezi foarte tare... sa te uiti prea mult la tv, pe pc sau laptop. + nu ai dioptriile asa mari... nu e foarte grav. Bafta!