| InesIlinca90 a întrebat:

In curand voi pleca la mare si atunci imi vor veni si "problemele" femeiesti laughing. Vreau sa stiu cum as putea sa mi le opresc? Adica sa se termine mai repede, gen 2-3 zile...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Nu ai cum, atat de repede. Daca iei anticonceptionale, menstruatia vine cam la 2 zile dupa ce termini de luat pastilele din folia curenta. Ca sa amani menstruatia, mai poti lua 2-3 zile in plus pastila anticonceptionala. Dar aceasta e o metoda care nu se poate folosi daca nu iei anticonceptionale. Si poate fi periculos sa abuzezi de ea, daca obisnuiesti sa iei anticonceptionale. Dar o data pe an nu e o nenorocire.
Totusi, daca trebuie sa mergi la mare curand si nu ai ce sa faci cu menstruatia, poti folosi tampoane interne cand mergi la plaja. Ai grija ca tamponul intern nu trebuie tinut in vagin mai mult de 4 ore (apoi trebuie sa il schimbi cu altul).

| InesIlinca90 explică (pentru Empathizer):

Stiu,si ai foarte mare dreptate.In legatura cu anticonceptionalele e periculos.Adica daca le iau asa, ca mi-a venit mie, merg la risc.Sunt pe baza de hormoni, in functie de organism, si fara acordul unui medic, nu pot.

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Buna!
Du-te la farmacie si farmacista iti va recomanda ceva, sa iti intarzie eventual cu cateva zile, am citit pe net ca vitamina K. Sau, poti incerca tarosin, iti poate intarzia menstruatia cateva zile. Dar poti sa folosesti ob-urile, mai ales daca nu ai problema legata de ele, sunt cele mai indicate, fara sa fie nevoie sa bagi la apstile in tine ca intr-un spital.
Distractie placuta la mare.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine functioneaza intotdeauna cu nurofen, marcofen, orice medicament din asta care se termina in "fen". happy Pentru ca sunt antiinflamatoare, deci nu vei mai avea flux, vei fi uimita cat de putin va fi. Ai putea incerca.

| InesIlinca90 explică (pentru anonim_4396):

Ar fi o idee, ca nurofen-ul nu este pe baza de hormoni. Oricum, o sa incerc.Merci mult :*

| IM5 a răspuns:

Pai..pt inceput..nu te forta, nu alerga, stai linistita pana o sa pleci la mare.o sa iti treaca mai repede. dupa minehappy

| EmiiLoveYou a răspuns:

Buna!
De oprit nu stiu cum, dar poti intreba medicul de familie sau la o farmacie.
Orcum sa iti iei la tine niste tampoane O.B. deoarece acestea sunt foarte bune pentru la mare...dar sa nu intri in apa!

| LDDy a răspuns:

Orgametril. Trebuie sa le iei cu 10 zile inainte sa problemele lunare, parca asa stiam, oricum, pentru siguranta, cere informatii farmacistei.