| escfreak a întrebat:

De curand am suferit o interventie chirurgicala si am intrat in concediu medical pentru 30 de zile. Problema este ca vreau sa imi dau demisia in acest timp. Intrebarea mea ar fi daca se poate ca eu sa imi dau demisia in aceste 30 de zile (nu pot depasi 30 de zile si sa-mi dau apoi demisia din terte moive)? Cum se va proceda cu acel peaviz? In general stiu ca 15 zile ar trebui sa stau in preaviz, dar aceste 15 zile ar fi zilele din concediul medical. Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteles. Aveti idee de ce se poate face? Cum sa procedez ca sa nu depasesc aceste 30 de zile? 30 de zile nu neaparat ca atat am medical. In termen de 30 de zile vreau sa termin cu totul pentru a putea pleca din localitate (schimbare domiciliu, viata, etc). Astept un ajutor...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti face asta, legea nu iti da voie. Iti dai demisia in prima zi de munca dupa concediul emdical si apoi mai lucrezi 3 saptamani )adica cele 15 zile de preaviz). Cel mult te poti intelege cu angajatorul sa platesti despagubiri pentru zilele de preaviz şi sa pleci imediat cum iti dai demisia. Unii angajatori nu vor despagubiri, altii accepta despagubiri echivalente cu slariul pe care ti l-ar fi dat el in acele zile (cu tot cu taxe).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal zilele de concediu medical nu pot fi considerate zile de preaviz, in acestea trebuie sa muncesti.
In schimb poti ruga angajatorul sa renunte la termenul de preaviz si poate ai noroc sa fie de acord.

| CataC a răspuns:

Salut
Ce vrei tu nu se poate.
Dar tinand cont ca zilele de preaviz trebuiesc lucrate si platite, poti incerca o negociere cu angajatorul.
Intreupeti amiabil contractul, nu le lucrezi, nu esti platit.
Daca nu esti vreo minune in firma s-ar putea sa-i convina sa nu fie nevoit sa te plateasca 15 zile.
bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îţi poţi da demisia doar după ce se termină concediul medical!