| anonim_4396 a întrebat:

În luna octombrie mi-a apărut pe picior o bubă care seamănă exact la fel cu o blândă. Pentru ca deja trecuse vara, și renunțasem de ceva timp la pantalonii scurți și pentru ca nu am animale de companie m-am mirat destul de mult că mi-a apărut o blândă fără să fi avut vreun contact la picior ( țin sa menționez că blânda mi -a apărut în partea de sus a piciorului ) dar am ignorat-o și nu i-am dat prea mare importanță pândă când în aceIași zonă, blânda s-a extins şi mi-a mai apărut încă una iar zona aceea mi s-a umflat. După un timp, a început să îmi apară la celălalt picior, în aceeași zonă și s-a întâmplat exact același lucru ca la celălalt picior iar după un timp la ambele picioare blândele au intrat într-un fel în piele ca niște bube care ar fi apărut în interior și acele părți s-au învinețit și de atunci nu mi-au mai trecut, nu am dureri și nici mâncarimi atât doar că acolo pielea este destul de rece chiar şi când fac baie fierbinte. Ştiți cumva ce ar putea însemna chestia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Ovi83 a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa mergi de urgenta la un dermatolog, mai ales daca ti se extinde si se umfla. Fie ca e o alergie, fie ca e altceva, nu astepta sa treaca de la sine. Poate fi o problema serioasa daca nu o tratezi corect.
Nu vreau sa spun mai multe ca sa nu te sperii, doar ca am vazut cu ochii mei simptome foarte similare cu ce descrii tu care au evoluat destul de urat. Du-te la medic cat de repede poti!