| Girly97 a întrebat:

In mai am fost diagnosticata de un ortoped cu status post-entorsa genunchi stang. O sa ma vindec vreodata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta depinde doar de tine!
Daca esti dispusa sa afci ceea ce ti se spune de catre medic.
Daca nu faci, nu te vei vindeca!

| Freya1 a răspuns:

Am avut doua luxati de rotula si crede-ma este destul de greu sa ai probleme cu genunchii fie ele si entorse.Sunt dureroase si ai nevoie de multa recuperare si grija deoarece pot fi recidive si sa patesti iar si iar.Mie luxatiile astea mi-au distrus viata, nu am mai facut sport la scoala la sala am fost dar cu grija si numa pe anumite exercitii si acum mai am dificultati la coborat scarile sau cand merg mai mult si nu am voie sa stau mult in picioare ca le obosesc si o patesc iar

| Girly97 explică (pentru Freya1):

Deocamdata iau suplimente pentru articulatii si fac electroterapie din 6 in 6 luni. Durerea se simte foarte puternic cand este innorat iar iarna este cea mai grea perioada pentru mine. Intotdeauna am la indemana pastile pentru durere si o crema pentru durere pe care sa le folosesc cand simt dureri. Am mai facut o serie de sedinte de electroterapie pe la sfarsitul lui august si de atunci nu am mai simtit dureri. Inainte sa fac sedintele a inceput sa ma doara genunchiul si cand merg, simteam ca a venit sfarsitul...

| Freya1 a răspuns (pentru Girly97):

Eu trebuia sa ma operez la unul dar nu am vrut am spus ca ma recuperez eu si prin miscare chin incet am inceput sa ma mai intrem dar necazu a venit cand mia sarit astalalat genunche si atunci am zis ca mi se ruineaza tot de la dureri insuportabile la atrofiere de muschi de la ghips pe toate le-am avut.Trebuie sa ai grija sa nu iti obosesti picioarele si sa nu faci miscari bruste sau gresite

| kiri11 a răspuns:

Hmm, poti citi mai multe despre puterea magnetica (iti recomand banda magnetica), stopeaza durerea, iar daca vine vorba de suplimente iti recomand flexa plus. Este pentru protectia cartilajului genunchiului. Sper sa te ajute.

| kiri11 a răspuns:

Banda magnetica se numeste knee active happy