| aniri a întrebat:

In primul rand SARBATORI FERICITE si CRACIUN FERICIT tuturor, sunt disperata si nu pot suna doctorul acum de sarbatori sa-l deranjez cu problema mea daca cineva a trecut prin asa ceva as fii recunoscatoare pentru raspuns. Am nascut prin cezariana acum 3 saptamani, am eliminat lohiile in cam 1saptamana si jumatate si 4-5 zile spre roz si alb apoi sau oprit.Toate bune si frumoase pana acum 3 zile cand a inceput o sangerare ca la menstruatie ceva mai abundent.Intrebarea mea ar fi :e normal sau mi-a venit menstra la 3 saptamani de la nastere? Vreau sa precizez ca nu am febra sau dureri de burta dar tot mi-e frica, la 3luni am inceput sa sangerez ca la menstra si tot asa nu am avut nici o durere si totusi era o problema.Va rog ajutati-ma cu un raspuns cat mai repede si va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Problema, cred, sunt hormonii ---si atunci cand ai fost gravida in luna a 3-a si acum dupa nastere! Daca s-au eliminat lohiile, nu alaptezi iar hemoragia, care o ai acum, nu este ingrijorator de abundenta, stai linistita si nu te stresa inutil pentru a nu transmite bebeului starea ta de agitatie. Aceasta pentru ca, nu este un "standard" general valabil tuturor femeilor care sa stabileasca dupa cat timp de la nastere apare menstra ( organismele vii nu sunt asemeni motoarelor care functioneaza dupa anumiti parametrii stas! )

Daca, totusi, nu te poti linistii da un telefon la unul din medicii de garda de la ambulanta si intreaba ( ei iti vor spune daca esti, sau nu, o urgenta medicala ). Craciun linistit!

1 răspuns:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca nu alaptezi, prima menstruatie apare de obicei intre 4 si 9 saptamani dupa nastere, dar poate apare si mai devreme. Daca alaptezi la 2-3 ore si a survenit acea sangerare, ceva nu e in regula si trebuie sa te prezinti cat mai repede la ginecolog, chiar daca e sarbatoare exista camera de garda.Multa sanatate si sarbatori fericite!