Întrebare recomandată | Simona020 a întrebat:

Cum este o nastere prin cezariana? Am 38 de saptamani iar doctorul mi-a spus ca voi naste prin cezariana pentru ca bebelusul nu s-a intors iar acum nu mai are loc sa faca asta. Sunt si avantaje in aceea ce priveste nasterea prin cezariana? Cam cum o sa decurga totul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Uite aici un articol folositor,
http://www.eva.ro/......30988.html
Până una alta să te ajute Dumnezeu să ai parte de o naştere cât mai uşoară şi să-ţi trăiască copilaşul, să te bucuri de el, un copil e cel mai mare dar de la Dumnezeu!
Te pup!

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu vei simti durerile nasterii, dar iti vor sectiona muschii abdominali si refacerea este mult mai grea.Acum depinde si de fiecare organism in parte iar copilul te va face sa uiti de dureri! Nastere usoara sa ai!

| morningstar a răspuns:

Singurul avantaj la nasterea cu cezariana este ca nu o sa treci prin travaliu daca faci cezariana. Pur si simplu, nu o sa ti se rupa apa, nu treci prin travaliu, esti operata cu anestezie si esti constienta de ceea ce ti se intampla, deci o sa iti vezi bebelusul imediat. Dezavantajele vin apoi pentru ca in general, te recuperezi mai greu dar depinde de organism, nu neaparat daca cineva s-a recuperat mai greu, si tu te vei recupera mai greu, dar totusi, catva timp nu o sa te poti concentra asa de mult asupra bebelusului mai ales in maternitate, ci o sa iti trebuiasca timp sa te odihnesti si mai ales, este posibil sa te doara burtica dupa operatie, dar nu ai de ce sa te sperii, sunt femei care se recupereaza usor chiar daca este vorba despre o cezariana. Apoi, trebuie sa lasi o pauza de cel putin 2 ani pana vei avea urmatorul bebel din cauza taieturii care trebuie sa se vindece. Si nu stiu daca ai voie sa faci mai mult de 2 copii sau trebuie semnatura cum ca totul este pe raspunderea ta, acum depinde si unde nasti, in strainatate nu este problema chiar daca faci o cezariana a 3a oara. Iti urez nastere usoara si te felicit deja pentru bebel. Sa fie sanatos!

| Ovidiu11 a răspuns:

Problema e cu refacerea dupa operatia de cezariana,,, avantajul,, este ca nu ai aceleasi dureri dar sigur va fi bine daca e decizia medicului tu nu o poti schimba.Multa sanatate tie si la bebe si sa cresteti mari!

| ExtremeAleqZ a răspuns:

E fata sau baiat? in fine satatate familiei voastre si o nastere cit mai usoara happy

| Simona020 explică (pentru ExtremeAleqZ):

E baietel love struck Multumesc frumos :*

| Duce a răspuns:

Sanatate tie si copilului