| georgy_7464 a întrebat:

In sfarsit am reusit sa-mi duc verisoara la doctor a fost diagnosticata cu episod depresiv, i s-a dat PROZAC, distonocalm, piracetam. Ce parere aveti cu acest tratament isi poate reveni repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depresia nu e o chestie care sa se vindecerepede. E o chestie de durata si niciodata lucrurile nu vor mai fi ca inainte. Va ramane toata viata cu o oarecare predispozitie, sensibilitate, va trebui sa evite stressul, nesomnul, consumul de alcool.

| micurutza2005 a răspuns:

Eu am trecut prin episoade de acestea de multe ori si nu e o solutie buna trat.de la psihiatru sa stiti eu am trecut prin toate fazele si stiu ca psihiatrii mi-au dat asa la greu medicamente sa ma sedeze sa dorm sa uit de toate dar cand ma trezeam realitatea ma lovea in fata pentru ca era aceeasi, eram ametita aiurita nu eram in stare sa fac nimic ca o leguma. nu as fi de acord cu trat.verisoarei tale eu apoi am devenit dependenta de ele nu mai puteam dormi numai cu ele desi luam doze foarte mici tot am devenit dependenta in timp.depresiile nu prea tin de psihiatrii acolo merg cei cu probleme serioase la cap, depresia nu e o boala de genul celor care merg la psihiatru( dar asta nu inseamna ca nu e destul de grava)depresia e o boala a sufletului mai degraba as zice eu ea a fost provocata de ceva nu e o boala de care suferi de o viata, ci omul a avut o deceptie o descurajare in viata de aia a ajuns in depresie zic eu din experienta mea.deci eu as zice ca ar fi mai bine sa mearga la psiholog care sa stea de vorba cu ea sa o ajute sa treaca peste acest episod prin comunicare nu sedate cu medicamente, pentru depresie trebuie sa te pastrezi lucid sa poti trece peste ea nu sa te sedezi si sa visezi degeaba ce bine tie de la medicamente.eu am fost si la psiholog si am avut mai multe rezultate si mai bune fara medicamente, am avut noroc ca am nimerit peste o dr.foarte de treaba care ma ascultat cu rabdare si mi-a dat sfaturi bune si mi-a deschis mintea si drumul cel mai bun pentru. mine a conversat cu mine sedinte intregi blanda si intelegatoare si m-a ajutat, ea mi-a zis cateva lucruri care ma calauzesc si azi si nu mai cad in depresii desi nu e greu de asta are nevoie si verisoara ta si la capitolul medicamente are nevoie de vitamine care sa-i intareasca organismul si sistemul nervos si in plus eu am luat doar neurotonic care e natural il gasesti in farmaciile naturiste si multe altele de genul acesta sunt mai bune de acolo de la naturiste si ceaiuri de calmare si somn decat medicamente de la psihiatrii.si sa-ti zic ce principii am eu de la dr.mea de suflet sa zic asa :in primul rand sa iti doresti tu sa te faci bine pentru ca daca nu vrei nimeni nu poate sa faca ceva in locul tau, apoi sa-ti impui o schimbare in viata ta in comportament, alimentatie chiar, in felul de a gandi si a reactiona la unele lucruri, sa elimine sau sa nu mai ia in seama lucrurile care i provoaca rau sau suparare, depresie, sa se gandeasca mai mult la ea la sanatatea ei la felul cum arata sa se ocupe mai mult de ea(verisoara ta dar nu numai ea)adica:sa iasa mai mult in oras, in aer liber in parc, sa converseze cu prietenii, sa citeasca, sa asculte muzica buna, sa glumeasca, sa rada mai mult, sa faca ceea ce i place ei mai mult, sa mearga la o sala de sport care ajuta mult in depresii sportul nu numai la slabit, la o cosmetica sa se rasfete cu un masaj de relaxare( nu costa o avere), eu stiu.sa faca ce-i place mai mult sau ce-i placea sa gandeasca mai pozitiv mai optimista, mai multa incredere in ea, sa faca ceva nou pentru ea care sa-i ocupe timpul si sa o atraga(eu de ex. m-am inscris printre altele la colegiu de asistenta medicala si imi place si merg la scoala si mai ies din stres si mai uit de necazuri etc), mi-am impus eu sa gandesc altfel pentru ca asa nu ma ducea la nimic bun sa zac in starea de depresie trebuia sa ma ridic si sa fac ceva sa ma salvez si acum sunt altfel nu ma mai stresez din orice sau daca e inevitabil trec mai usor peste acea problema mi-am dat seama ca asa nu mai mergea cum eram inainte si ma ingrijesc mai mult de sanatatea mea si e imposibil sa nu o ajute aceste sugestii pe verisoara ta doar sa vrea, sa-si doreasca sa treaca peste depresie pentru ca viata e numai una si nu merita sa o traim in tristete si orice se poate rezolva totul are un sens si un loc si toate se pot aseza la locul lor daca isi spune din toata inima si puterea ei:Eu pot, eu vreau, eu am reusit! succes si sanatate!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sa urmeze tratamentul si sa mearga la contol.

| psiholoaga a răspuns:

Unde ai dus-o si cati ani are? Unii psihiatri au tendinta de a prescrie rapid medicamente. Personal, cred ca mai bine merge la un psiholog intai, poate are nevoie doar de cateva sedinte de terapie, nu de pastile. Mai e o chestie, ca multe calmante (in special cele de tipul prozacului) dau dependenta. Si, in loc ca persoana sa gaseasca in ea resurse de a se ridica, devine dependenta de niste pastile, care acopera starea de tristete, o blocheaza, dar nu o vindeca. Nu pot sa spun ce are, daca avea nevoie de tratament medicamentos sau nu, fiindca nu ma pricep. Dar pot sa te sfatuiesc sa mergi cu ea la un psiholog si, daca va fi nevoie, acesta iti va recomanda si un consult psihiatric.

| emima a răspuns:

Si eu am trecut prin asa ceva eu cre ca o ajuta dar ar fi bine sa mearga si la un psiholog eu am luat xanax si dormeam mereu dar mi-a facut intr-un fel bine pentru ca nu mai aveam stari naspa sanatate...

| MisterKat a răspuns:

Daca se tine de tratament se va vindeca repede! Multa Sanatate!

| christabell a răspuns:

Ok, dar piracetam nu este paracetamol cum scrie halfknot12!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca medicul a prescris reteta stie ce zice, inseamna ca are si tahicardie, datorata stresului si a atacurilor de panica, de aceea ii da distonocalm iar piracetamul pentru ca nu se poate
concentra ( pentru ca este dezorientata). formula pe care medicul o recomnda este si in functie de istorial sau de profilul psihic.sa nu intrerupa medicatia fara consultul medicului si daca devine mai apatica ar trebui sa mearga din nou la medic si sa ii comenteze starile pe care le are.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wauuuuuuuuu, cati ani are, ca doza este de cal, nici macar nu s-au facut analize sa se vada care este cauza? pai prozac se da numai persoanelor internate, ia vedeti.