| iLexii a întrebat:

In ultima vreme consum alimente foarte nesanatoase cum ar fi : chipsuri, popcorn, caramele, energizante, sucuri si tot felul de prostii. Mi se poate intampla ceva din punct de vedere medical? Si cum asi putea sa ma abtin si sa mananc mai sanatos? Dau funditaA celui mia bun raspuns :X:X:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Vai ce pofta mi-e de niste chipsuri. laughing

| fabiola a răspuns:

Rezultatele,consecintele se vad in timp.Macar respecta masa de pranz cu o ciorba si o mancare calda si intre mese mananca un fruct.Te va ajuta sa nu mai simti nevoia acelor alimente.

| bobby_7474 a răspuns:

Ar putea ca sa-ti creasca colesterolul si implicit trigliceridele, si asta inseamna depunere de grasime pe vasele de singe care in timp duce la infarct miocardic, sau atac cerebral.Iar trigilceridele marite duce in timp la ciroza.Sigur acum daca ai mincat cipsuri...etc,doar un timp scurt si de acum in colo o sa fii atent la ce maninci, nu este semn de ingrijorare, deci ai grija ce maninci de acum in colo

| Reek54 a răspuns:

Acele porcari.normal ca iti vor distruge organizmul, ca sa scapi de ele iti trebuie doar ambitie...
nu'i mare lucru sa te abtii sa mananci, inlocuiestele cu fructe care sunt mult mai delicioase si sanatoase.

| aigi1 a răspuns:

Hmm. da sunt multe boli obezitate ulcer, sistemul nervos poate fi pus in pericol si infarctul din cauza energizantelor, ai putea sa te lasi daca ai multe vointa sau inlocuiesti aceste alimente cu alternative sanatoase(fructe, sucuri de fructe etc) sanatate!