| Lukasz a întrebat:

Cam in cat timp pot face cancer la stomac daca in ultima vreme am baut doar sucuri ( Coca-Cola mai mult), chips-uri si multe altele, si nu ma pot abtine. Acum ca a venit vara merg in fiecare zii la fotbal, si nu ma pot abtine sa nu merg la magazin sa imi iau ceva. Azi am baut 2 sucuri si o punga cu chips-uri. Acum am facut diaree cu spume...
Mama imi zice ca daca tot mananc asa o sa dau intr-o boala de stomac, avand in vedere ca am avut enterocolita (sau cum se scrie) cand eram mai mic. Cum sa ma abtin si sa mananc doar sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| JulietteJokes a răspuns:

Nu mai lua bani la tine! Ia-ti de acasa o sticla cu apa si altceva de rontait si gata. Totul depinde de tine. Eu din cauza sucului Cola am facut o gastrita acida de toata frumusețea si crede-ma ca durerea de la aceasta boală te pune in genunchi. Asa ca...tu decizi

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai impresia ca faci cancer asa pocnind din degete?
Poate faci maine, poate faci poimaine, poate nu faci deloc.
Mancarea nesanatoasa e doar un factor de risc, nu un factor declansator si daca ai fi oricum nu ar putea absolut nimeni anticipa

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Einstein a murit, nu mai are cine face calcule. Asteapta extraterestrii, ei iti vor raspunde.

| Lukasz explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Esti enervant deja, daca nu ai ce face altceva de cat sa iti bati joc mars de pe site-ul asta. Eu nu am pus intrebare la misto ca si raspunsul tau.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Lukasz):

Ai pus o intrebare de om idiot si esti si asa de prost ca nu stii ce e aia gluma si te-ai si simtit cu musca pe caciula. Daca mama ta iti da sfaturi si tu le socoti mai bune pe ale strainilor este clar cat respect ai. Totul pleaca de la lipsa ta de responsabilitate. Nu iti poti stapani apucaturile alimentare paguboase pentru sanatate si nu asculti de mama ta ca poate zice careva ( vreun bou ) ca poti consuma orice in ideea ca daca iti e rau sa poti da vina pe altii la stilul "- Vai, dar nu sunt eu de vina, mi-au spus unii pe TPU ca nu voi avea nimic. " Faci cu tine ce vrei dar eu jegurile le miros de la distanta.