| TeckTonik997 a întrebat:

In ultima vreme imi apar din ce in ce mai multe cosuri. De vreo 2-3 luni nu am mai facut sex si am renuntat si la masturbarea aproape complet (max 3 pe saptamana) si depun mult efort la sala. Din ce cauza credeti ca am aceste cosuri si ce sa fac sa scap de ele?

P.S. Am 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Seba2013 a răspuns:

Si eu am avut probleme cu cosurile de la masturbare.

M-am lasat de la masturbare, dar nu a foast de ajuns, a trebuit sa merg la radacina.

Ceea ce te impulsioneaza spre masturbare este cauza... aceea stare de tensiune.
Iar aceasta tensiune nu apare numai la masturbare ci si la fanezii erotice.

De exemplu inainte de un comportament(masturbare), este starea aceea de activare care ei o numesc starea de alerta sau excitatie.

Se activeaza sistemul nervos simpatic si te pregateste pentru o actiune.

Vei intreba cum te pregateste.

Pai in organsism se produce un raspuns fiziologic care iti produce o stare de tensiune, citeste despre stres.

Deci incerca sa renunti la radacina care este excitatia, nu numai la actiunea care este masturbarea.

| Anonymous1995 a răspuns:

E normal sa ai cosuri la 17 ani, probabil au aparut din abundenta din cauza stresului la care ai fost expus

| Skilline2012 a răspuns:

Masturbarea nu are legatura cu cosurile. Si e perfect normal la varsta ta.

| lizy12iul a răspuns:

E din cauza hormonilor, daca nu ai parte de activitate sexuala e normal sa inceapa sa iti apara cosuri, iar daca vrei sa scapi de ele poti sa iei o solutie ceva de la farmacie, este una buna, nu mai stiu exact cum se numeste dar este o sticluta si are o fata desenata pe eticheta, cu auriu... o sa stie fata de acolo, fiindca e foarte cunoscuta solutia. altceva nu stiu, poate sa mananci mai sanatos, sa te speli mai des pe fata, sa folosesti creme sau ceva.numai bine :*