| anonim_4396 a întrebat:

In ultima vreme imi cad mai multe fire de par din cap ca de obicei. De obicei cadeau cateva si asta doar cand ma spalam pe cap sau ma pieptanam bine insa acum cand ma spal pe cap si ma uit in palme vad numai fire. Ieri cand m-am pieptanat mi-au cazut peste 20 de fire de par din cap. Inainte pana sa termin clasa a 8-a si sa ma tund cu 2 tot capul aveam un par des si imi statea perfect chiar si daca mil aranjam cu mana si il tineam in sus... De ce m-am tuns asa scurt? Am fost la o frizerita care si-a batut joc de capul meu inainte de a lua decizia sa ma tund asa. I-am zis respectivei sa ma ia intr-o parte mai mult si i-am aratat pana unde insa idioata m-a tuns pana la jumatatea capului. Cand a terminat mi s-a parut suspect si mi se parea ca s-a bagat prea mult in parte aia insa pe moment nu am bagat de seama. Cand am ajuns acasa am ramas socat la cum si-a batut proasta joc de capul meu. Nu degeaba cand ma intorceam de la tuns se uitau unele persoane ce treceau pe drum cam ciudat la mine. Mai apoi au vazut si parintii in cel hal m-am tuns. Mi-au spus sa ma tund scurt ca si-o batut joc de capul meu. Pana la urma am decis sa ma tund si restul capului cu par ramas scurt iar mai apoi mi-a crescut parul la loc si eram deja in clasa a 9-a pe la jumatea semestrului intai insa parea ca nu mai are aceeasi textura sau aceeasi desime. Acum de o luna am aceasta problema cu caderea exagerata a firelor de par si asta ma ingrijoreaza. Am avut in trecut si Alpecin insa de la el am facut multa matreata si am luat recent un sampon cu urzici la 20 lei de la farmacie insa nu isi face efectul. Am multa matreata si corjite ca matreata pe scalp la radacina firelor si imi cad fire de par. Oricum, parul nu mai il am la fel de des ca inainte de a ma tunde scurt. Recent am observat ca am si un fel de iritatie de-a lungul liniei parului pe care daca o scarpin se inroseste si secreta sebum care se face coarja. Ajutor! Cum imi readuc parul la starea lui de dinainte? Cum l-as putea indesi la loc sau macar putin si sa scap de matreata, iritatia aia si corjile din cap? Sa nu credeti ca am chelie sau ceva de genul! Nu am chelie insa nu mai am parul asa de des ca inainte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tristă povestea ta...sincer îmi pare rau.
Mi-a căzut parul excesiv și mie.și-a revenit acum. Îți pot recomanda o metoda care nu da gres.
Bunica mea mi-a făcut o masca (dacă pot să-i spun așa) cu gaz și ulei de ricin am ținut o cateva ore apoi m-am spălat normal, mirosul nu e prea drăguț dar merita. Nu mai folosi șampon de urzica niciodată n-am auzit să-și facă ăla efectul.
Mult succes!

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare daca m-as duce la doctorul de familie mi-ar putea da ceva vitamine de care corpul meu duce lipsa si vreo reteta ceva? M-am informat pe internet si aparent lipsa de nu stiu ce vitamina iti poate slabi firele de par.

| anonim_4396 explică (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Și asta poate fi adevărat...incearca! :*

Răspuns utilizator avertizat
| andrei11203856 a răspuns:

Incearca sa fierbi coji de cartofi si sa te speli cu apa aceea pe cap, este o metoda foarte buna

Bafta!

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a răspuns (pentru andrei11203856):

Nu ma spal cu asa ceva pe cap laughing Nu e atat de grava problema mea momentan incat sa fiu atat de disperat sa imi dau prin cap cu tot ce prind la indemana. De frunze de nuc am mai auzit ca fac bine parului dar de corji de cartofi nici gand laughing