| xSega a întrebat:

De ceva timp am iar depresie, nu știu ce sa mai fac, simt ca vreau sa închei cu viața, am numai probleme, știe cineva cum pot scăpa de depresie?:/

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu te framanta degeaba de problemele din trecut si de cele de viitor. Cu cat te gandesti mai mult la ele, cu atat iti va merge mai rau. Nu fii negativist! Altii reusesc in situatii mult mai proaste de cat a ta si nu se plang.

Cauta-ti un grup vesel de prieteni, care stiu sa glumeasca + citeste zilnic 10-20 bancuri - e plin internetul cu elewinking
Daca-ti gasesti ocupatii vesele, depresia va disparea repede!

| AutumnDay a răspuns:

Incepe o psihoterapie si afla cauzele depresiei tale si cum iti poti imbunatati nivelul satisfactiei propriei vieti.

| RAY a răspuns:

Din ce cauze? poate e cronica aparuta asa fara motiv

| danay72 a răspuns:

Cel mai bine e sa ceri ajutor de specialitate. Oricum, o atitudine pozitiva te poate ajuta. O inima veselă înseninează fața.

| WaterDrop a răspuns:

Sex, mult sex.Te scapa de majoritatea problemelor.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AndreiWeisz a răspuns:

Gaseste-ti un hobby sau o activitate care iti place si dedica-ti timpul facand acel lucru. Stand degeaba si gandindu-te la ce probleme ei nu te ajuta in vreun fel.

| DrGoogle a răspuns:

Crede-ma inca nu ai probleme asa grave incat sa cazi in depresie esti tanara viata e frumoasa, go and have fun!

| Eva_Evy_1987 a răspuns (pentru DrGoogle):

Usor de zis greu de facut, daca esti in situatia acea vezi lucrurile altfel.

| Eva_Evy_1987 a răspuns (pentru DrGoogle):

Psihiatrii te indoapa cu tot felul de medicamente care te fac leguma, psihologii ....hmmmm e posibil sa ajute pentru. ca e bine sa iti descarci sufletul, daca ai prieteni sau esti apropriat/ apropriata de familie incearca sa vb. ca te ajuta, descopera care este radacina acelei depresii si incearca sa rezolvi cauza dupa care se vindeca si efectul.

| DrGoogle a răspuns (pentru Eva_Evy_1987):

Eu ii recomand sa se apuce de un sport sau de o activitatea ceva care sa se destreseze in plus sa socializeze cat mai mult cu prietenii iesiri reale nu pe siteuri de astea sau pe Facebook.
Nici eu nu cred ca psihiatru e o idee bun.

| Andersen2k18 a răspuns:

Depresia este boala secolului, dar se poate trata.Ai nevoie de o consiliere psihologica amanutita.Nu sta retras, viata e plina de obstacole si pana la urma poti trece peste ele.Tu crezi ca daca iti iei viata vei scapa? Nu va fi mai rau, gandeste-te ca ai persoane care tin la tine. Mai scurt viata e frumoasa si trebuie traita oricum ar fi ea.

| Edisor27 a răspuns:

Du-te la pshiolog nu e de joaca.

| doctorandus a răspuns (pentru Edisor27):

Psihiatru, nu psiholog. De fapt n-ar strica sa sune la 112 si sa explice acolo ce simte.

| Edisor27 a răspuns (pentru doctorandus):

112 este numarul unic de urgente, acolo suni doar pentru urgente

| Hamed134 a răspuns:

Daca pui punct vietii nu pui punct si problemelor, gandeste te ca dacă iti inchei viata ai tai o sa sufere intr-un fel sau altul.
Si eu am trecut printr un moment de genu si sunt baiat.
Si am realizat cat de faina ii viata in momentul in care am eram aproape de moarte.
Ai avea nevoie de o consiliere pshiologica.
Iar daca mergi la pshiolog asta nu inseamna ca esti anromal/ă.
un site de consiliere online : http://teajut.ro/