| Adriana6799nh a întrebat:

În urmă cu 2-3 zile mi-am tăiat o aluniță, astăzi se observă tăietura și s-a umflat puțin, la atingere simt o mică durere. Alunița a mai fost examinată de către un dermatolog acum ceva timp, spunând că totul e în regulă, că arată bine. Îmi provoacă o anxietate cumplită gândul că s-ar putea transforma în cancer, mai ales că este tipologia de aluniță care iese ușor în relief. În cât timp ar trebui să își revină?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ai taiat o din gresală sau asa ai vrut? Este normal sa te doara nu o mai zgîndării, si cel mai bine este sa mergi la medicul care ti a mai examinat odata alunita si care ti a spus ca era ok, sa i ti prescrie tratame nt, daca poti maine sa te duci la medic ar fi bine deoarece alunita este in fază incipienta si o poate cauteriza sa nu ai probleme pe viitor, stai linistita nervii si stresul agraveaza situatia. Pîna maine nu patesti nimic si daca medicul i ti da tratament te vindeci si nu vei avea nimic, cancerul nu se face asa oricum, el se mosteneste genetic. Si se mai declanseaza de la statul excesiv la soare sau la solar in saloane.Ce varsta ai? Sanatate multa, stai linistita nu te mai stresa si mergi maine la medic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gabi Dumitrescu, cum poti sa i spui fetei ca o sa moară, ea saraca e traumatizată si tu i ti bati joc de ea, nu esti zdravan la cap sincer. Daca nu ai un raspuns bun care sa o incurajeze numai raspunde, cum sa i spui Adriana stai chill cel mai rau caz o sa mori, păi asta poate stie si ea nu avea nevoie de tine. Cel mai bine ar fi sa i ti stergi asemenea raspuns care din start este stupid.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Adriana, draga, stai chill. In cel mai rau caz o sa mori. Eu am cel putin vreo duzina de alunite dubioase, taica-meu are si el la greu. Nici el si nici eu nu am murit inca de cancer. Eu 41, el 66. A, da, si nici nu am avut cancer inca vreunul...