| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu cateva zile prietenei mele a început să i se ia pielea de pe mameloane si are si mancarimi.
Si-a dat cu o crema, pielea s-a luat de tot iar areola din maro s-a facut înspre roz, rosu, cam asa si tot mai are mancarimi.
Are 14 ani, o cauza posibilă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Să meargă la medic.
Nu e normală situația.

| Adrian1990 a răspuns (pentru Andreeush):

Din ce cauza poate sa fie?

| Andreeush a răspuns (pentru Adrian1990):

Poate fi vorba de o dermatită atopică a mameloanelor.
Cauze:
-infectii fungice sau bacteriene;
-piele uscată în regiunea areolelor mameloanelor;
- leziuni locale;
- reacție alergică