| crisanny a întrebat:

In urma cu o saptamana am avut timp de 4 zile un musafir, caruia ii aparuse niste bubite ca niste piscaturi. azi, dupa o saptamana, a fost la doctor si a fost diagnosticat cu zona zoster. sunt foarte ingrijorata deoarece am un copil de 1 an si 9 luni care inca nu a facut varicela, dar a fost vaccinat, iar eu si sotul meu am facut varicela in trecut. Sunt sanse sa ne fi afectat? care este perioada in care aceasta boala este contagioasa? sunt motive sa ne ingrijoram? Va rog, astept un raspuns urgent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Z.Z.este contagioasa atita timp cit veziculele nu incep sa se usuce. Putina ingrijorare sigur ca puteti avea,mai ales ca aveti un bebe,dar speranta este, pentru ca el are vaccinul facut si s-ar putea sa-l ajute, posibilitatea ca vaccinul sa stimuleze imunitatea la ZZ este, insa nu de 100%,pentru ca un bebe inca nu are un sistem imunitar f bun,iar un studiu arat ca virusul se poate lua si prin aer, nu numai prin contactul cu pers bolnava, de fapt cu lichidul din vezicule.Pers bolnava tr sa evite contactul cu copii,bebelusi, femei gravide, pers cu sist.imun.slab.pentru ca oricine a facut varicela poate face ZZ, sint cauzele aceluiasi virus si dupa o varicela, virusul ramine cantonat in tesutul nervilor.Si din pacate nu exista medicament care sa vindece ZZ,decit sa amelioreze,scurteze boala, antivirale combinate cu cortizon, opiate.Simptomele sint dureri de cap,simptome asemanatoare gripei dar fara febra, sensibilitate la lumina, apare prurit si dureri severe in zona in care erupe.Ar fi f bine sa apelati la un medic (de fam,internist,dermatolog,neurolog)pentru ca este posibil sa va fi contaminat,iar complicatiile sint destul de severe,se poate ajunge la ZZ diseminata,care ataca inima,plaminii,ficatul,tractul intestinal, pancreasul, articulatii.Afectarea nervilor cranieni.Acuma nu vreau sa va inspir frica, insa mereu este mai bine sa previi, decit sa tratezi.Va doresc sa nu fiti afectati, si multa sanatate bebe-ului vostru

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Virusul care este responsabil de varicela si care este responsabil si de zona zoster este unul si acelasi. Bolile sunt insa diferite, iar zona zoster nu este contagioasa. Este o afectiune care apare din interiorul individului sensibil la manifestarile acestui virus, dar care nu se transmite. Pentru siguranta ta mergi la medic, iar pentru a te linisti pana atunci, acceseaza si net-ul, unde gasesti mai multe detalii despre aceste boli cu totul si cu totul diferite. Multa sanatate!