| さいゆき a întrebat:

Am o mica, mare problema.
Mama mea a facut Zona Zoster si are deja boala de 13 zile. Eu nu stiu daca am facut pana acum varicela. Poate ca am facut o forma fara eruptie insa nu sunt sigura de asta.
Care sunt sansele sa fi luat boala de la mama? Si cand cat timp este perioada de incubare pentru acest virus?
Eu trebuie sa plec in 28 martie in Japonia si vreau sa stiu daca am contactat virusul in cat timp pot face boala.

Va multumesc mult.
Este destul de urgent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti face boala la 14-28 de zile din momentul in care i-a aparut mamei tale eruptia, cel mai probabil in intervalul 14-21 de zile.

| doctoressa a răspuns:

Exista vaccin varicelo-zosterian. Ar fi bine sa va vaccinati.
http://www.i-medic.ro/......lor-adulte

| Felix65 a răspuns:

Mama ta are imunitatea slabita, tu nu vei" lua"! Alimenteaza-te sanatos si fa miscare in aer liber!

| Didi15 a răspuns:

Eu nu pot sa iti dau un raspuns la cat tine boala, dar nu sunt mari sansesa o fi luat.Si mama mea a avut si eu nu am luat de la ea, chiar daca nu am avut varicela nici macar o data.Cel mai bine te duci la un control medical.
Drum bun in Japonia!