| Ionel3298 a întrebat:

In urma unei lovituri (de acum 2 luni) în testiculul drept a rezultat, după o săptămână o vena proeminenta chiar pe testicul adică se umfla mai tare când stau in picioare.Ce poate fi? Se poate face varicocel din cauza acelei lovituri?(vena e pe testicolul drept.).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Ce poate fi?
Orice.In urma examinarii, medicul urolog iti va pune diagnosticul.

Se poate face varicocel din cauza acelei lovituri?
Nu.

Dar poate fi varicocel si momentul loviturii doar sa fi coincis, sau ar putea fi orice altceva, chiar si nimic.

Intrebarea este: mai vrei apendicita la schimb?

| Ionel3298 explică (pentru Floridori):

Daca ar lua Dumnezeu această vena fara operație sa îmi de-a apendicita că după operația de apendicita apendicita nu mai apare și pot ridica greutăți dar daca e varicocel e posibil sa mai apară și nu mai pot munci.Deci doamne ajuta sa mă trezesc dimineața fara această vena.Pai eu înainte de aceasta lovitură nu îmi amintesc sa fi avut această vena.Deci nu se poate face varicocel din cauza unei lovituri? In sus in plexul pampiniform nu e umflata vena e exact ca celelalte ba din contra e mai desunflata.se poate sa se fi întrerupt curgerea sângelui pe acea vena din cauza loviturii? Cum as putea sa fac acea ce sa revina la normal? M-am uitat pe internet și nu am găsit nicăieri ca poate sau nu poate aparea varicocel din cauza ynel lovituri.Dar ce poate insemna acea vena care se umfla ca o pasta de pix cand stau in picioare? Se poate dezumfla fara medic?

| Ionel3298 explică (pentru Floridori):

Cum adică "Dar poate fi varicocel și momentul loviturii doar sa fi coincis"?

| Ionel3298 explică (pentru Floridori):

Ce poate fi altceva înafara de varicocel? Adică ce boala se aseamănă cu umflarea venei pe testicul după o lovire?

| Floridori a răspuns (pentru Ionel3298):

Mi se pare ciudat sa preferi sa mergi la medic pentru o operatie de urgenta, dar nu pentru un simplu control.In fine...
Nu, nu poti face nimic fara medic.Trebuie sa mergi.
Si nu, nu se poate sa ai varicocel din cauza unei lovituri, dar poti avea varicocel din cauza acelor greutati pe care tot insisti sa le ridici si fara de care nu poti sa traiesti...

| Floridori a răspuns (pentru Ionel3298):

Pai poate ca doar a fost o coincidenta faptul ca tu ai observat asta dupa lovitura si asociezi problema cu lovitura, fara ca acestea sa aiba legatura.
Sa presupunem ca tu ai o pata de mustar pe tricou, dar nu o observi si te imbraci asa cu el.Un prieten te arde din greseala cu tigara aprinsa, tu automat te uiti sa vezi arsura si observi si pata de mustar. Faptul ca ai observat abia atunci pata, nu inseamna ca ea a fost provocata de arsura.Intelegi ce vreau sa zic?

| Floridori a răspuns (pentru Ionel3298):

Multe, dar nu iti dau idei. Oricum trebuie sa mergi la medic pentru ca poate sa nu fie nimic, sau sa fie orice. Online nu se pot face aprecieri despre posibile diagnostice legate de testiculewinking

| Floridori a răspuns:

Am zis deja ca nu iti dau idei.Tu o tii cu "vena cat pasta de pix" de atata timp.Nu o sa mai pun si eu paie pe foc.Mergi la medic si o sa-ti zica.
Oricum, eu astept si conturile: "testiculdrept2", "testiculdrept3"... "testiculdrept4962" etc. big grin