| Georgiiiii a întrebat:

In urma unei radiografii o ruda de-a mea a primit rezultatul:
Scleroemfizem pulmonar.Desen peribronhovascular accentuat bazal predominant dreapta cu aspect fibronodular.Hiluri de opacitate usor crescuta.Cord si aorta in limitele varstei.
imi puteti spune ce inseamna?
orice idee e binevenitahappy astept raspuns Urgent!(daca ma convingeti poate va dau Funda!big grin)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o persoana care a fumat mult, relativ varstnica, ai carei plamani se resimt serios din cauza fumatului. Se reduce capacitatea plamanului de a primi aer si lucrul asta se va accentua in timp. Nu vreau funda, m-ai jigni daca mi-ai da-o.

| alessia5158 a răspuns:

Radiografia descrie modificari degenerative ale tesuturilor din care este alcatuit plamanul.Aceste modificari care uneori au cauze necunoscute, alteori cunoscute(tuberculoza, infectii pulmonare repetate, fumatul, expunere indelungata la substante toxice de provenienta industriala, inhalare accidentala de substante iritante de ex.amoniac,cloruri ). Drept urmare a acestor modificari degenerative, se pierd anumite caracteristici esentiale ale parenchimului pulmonar: elasticitate, flexibilitate si capacitatea de a permite difuziunea gazelor respiratorii. Organismul incepe sa fie privat de oxigen ceea ce are consecinte globale asupra intregului organism!

Mama mea a avut asa ceva si totusi a trait pana la 82 de ani! Este adevarat ca, in ultimii doi ani, in afara de medicamente a facut si oxigenoterapie ( aveam inchiriat un aparat de oxigen de la firma "Oxigen plus")

| karellen a răspuns:

Pai si ce-am putea spune noi? mergi la doctor sa-ti "traduca" respectivul diagnostic, e doar datoria lui