| Andreeaioan115 a întrebat:

In urma unui stres major la 17 ani am rămas cu insomnie cronica,acum au reapărut, lupt și am apelat la psihiatru care mi-a recomandat antidepresive dar acestea mă țin trează și mai tare, mă lupt cronic cu ele, am ajuns sa dorm doar 1 ora pe noapte, vreau sa vă întreb mai exista o soluție? Dau funda. Am 20 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
46 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar un psihiatru te poate ajuta!
Cere o internare in spital!

| Sophieka a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu te supara ca ma bag...Dar la spitalele de psihiatrie din stat...Mai bine nu. Doamne Fereste!

Mai repede sa recurga la consultatii si terapii din partea unui terapeut bun.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar acestea mă țin trează și mai tare. Nu te țin ele, aceasta este interpretarea ta.
am ajuns sa dorm doar 1 ora pe noapte. Dacă reușești să dormi o oră, e perfect deocamdată. Să mărești de la o zi la alta cu un minut.
Dta nu ai depresie, ai presie.
mai exista o soluție? Întrebare pusă greșit.
O soluție nu există în sine. Poți crea o soluție pentru tine, cu efort propriu.

| doctorandus a răspuns:

Dap, cere internare la psihiatrie.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Deci da, daca esti la spital si psihiatrul vrea sa dormi 23 ore/zi, vei dormi 23 ore/zi.

| gabicoo a răspuns:

Postările tale sunt repetitive și văd că ai mari probleme!
Nu vei găsi soluții pe TPU!
Dacă tratamentul prescris de un medic nu are efect soluția poate fi să mergi la un alt medic!

| ArmmAndArmm a răspuns (pentru gabicoo):

Ce te face să crezi că niște benzo ar ajuta o, când ele de fapt, real se joacă cu toată chimia creierului tău?
Medicul iti prescrie scurt si clar 4 6 8 10 sapt medicamentul, cu 1 - 2 (in cazuri grave ) pastile/zi. Dacă nu ai puțină experiență te face zdrențe. Consumându le, creierul se obisnuieste rapid cu ele, cerând din ce in ce mai multă substanță, ușor ajung la demență. ( Dacă ai bunici sau cunoști bătrâni care folosesc, xanax de ex, fiind cel mai popular benzo, intreabă i de ce i le-a dat medicul, răspunsul, va fi,, să dorm ", dar de fapt cu timpul devin dependenți, cu o ușoară tentă de, demență, măresc dozele și apoi efectiv se autodistrug psihic.) Sunt bune, dar 1 pastilă de 1 mg la 3 zile și nu mai mult de 1 lună. Vorbesc din experiență, totul testat pe mine happy

| Caro34 a răspuns:

Da, terapie cu un medic specialist; discuții cu cineva necunoscut despre cauzele stresului de la 17 ani, scoaterea antidepresivelor și înlocuirea cu picături naturiste de lavandă, pasiflora alături de o cana cu lapte cu miere înainte de culcare. Peste zi plimbare în aer curat pe distante mari! Scoaterea din alimentație a: cafelei, colei, ceaiului negru, mâncărurilor picante, grase. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E turc de aia scrie așa, nu scrie ai noștri corect dar-mi-te un străin.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce străin mă -_- eu m-am născut în Constanța -_- aicia am trăit si m-am născut da sunt turc da aicia m-am născut in România in constanța nu în Turcia și nu mași duce niciodată acolo eu sunt turc din Constanța.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu calugare, nu mă bag rolling on the floor

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost plecat în Austria mulți ani la rând am vorbit mult timp Germană lui Hitler sau turcește românește nu aveai cum sa vorbești nu înțelegea nimeni românește erau și de ai noștri acolo da oamenii erau în treaba lor nu aveam treaba cu ei viața lor.

| nukeyly a răspuns:

Nu cu pastile chimice si fornetti love omega 3 rezolvi baiul din instalatie trebuie sa gasesti un "mecanic" priceput care sa-ti repare / explice "rotita rupta", cand intelegi asta te repari singura! instant, omul e o masinarie de neinteles inca.
Si-a zis: sa se face lumina si asa a fost.
Deci: mecanic!

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Salut Andrea nu mai lua anti depresive alea nu sunt bune deloc o să-ți facă mai mult rău nu ma luați fel și fel de pastile de la fel și fel de psihiatrii poate ca nu știu soluția 100% da trebuie sa fi puternica și sa mergi sa vorbești și cu mama ta și cu tatăl tău sa găsiți împreună soluția

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

-_- nu mai vorbi așa cu o fată Niciodată. Nu merita nicio fata sa fie asa tratată și mai ales sai vorbești așa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

E proasta,cere bully rolling on the floor
Îți place de ea? big grin de nu știu cate ori i-am spus ce tratament sa ceara și nu înțelege, crede că o salvează userul Adrian care și ăla e damblagit la mansarda, adică tot zice că da pm cu o sugestie, că ajută, dar ne mai ajuta la toamna că pm nu mai primești de la el laughing i-am oferit efectiv cea mai buna soluție, dar nu vrea sa o puna in practica, așa că își merită soarta! Unul de 28 de ani schelet a traumatizato, de la ăla are atâtea probleme. Mie mi mila de ea, dar e proasta de bubuie! Cu insomnia nu te joci.

| ArmmAndArmm a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te agita. Nu e matură, incă. O să treacă peste, e ceva minor, care intr-adevar poate avansa, dar doar o anumită perioadă in viață, apoi va reveni la normal. Nimic wow. Decât să vă certați pe aici. mai bine a ți citi toți puțină psihologie, ce substante, cand, unde, ce cantiati produce propiul creier, etc.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ce prost ești-_- vezi nu? Ce treaba am eu cu ia boss? Zi ce treaba am eu cu ia? Ba omule eu am refuzat atâtea și tu ce-mi spui mie ești nebunlaughing)))) Ce ai ma fratele meu eu nu am treaba cu ia îmi pare rău cu Adevărat ca are problema asta atâta ma jur pe Dumnezeu ca eu nu am nimic cu nicio fată și nicio femeie. Pai jegosul ăla poate a dat în ia și cine știe ce a făcut bulagiul ăla și uite ce ia făcut la copil

| anonim_4396 a răspuns (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Pai călugărește-te daca nu mai vrei nici o fata laughing mergi pe muntele Athos sau mergi pe băieți laughing Cum sa vorbesc frumos daca i-am dat atâtea răspunsuri ce tratament sa ia și tot se complace în situația ei? Sa îmi de-a ignore, eu nu pot sa tolerez așa ceva, de 2 ani tot aceleași întrebări pe pune, la un moment dat ajungi la concluzia că ori e retarda mintal ori e troll

| ArmmAndArmm a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing))))))))) Ce vrei tati, o fi Limited Edițion laughing)))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru ArmmAndArmm):

Pe TikTok pare ok, o fata ok, aici își arată adevărata valoare laughing Ori e nebuna, ori își bate joc de noi laughing la câți trolli sunt aici nici nu m-aș mira! Sora ei e ok, ea nu știu ce are laughing
I-am zis de 100 de ori sa ceară Trittico, la început sa ia aproape o pastila, după o pastila și jumate, și adoarme in 30-40 de minute ca un bebeluș laughing degeaba ia antidepresive daca ea suferă de overthink, daca nu își schimbă stilul vieții,modul de a gândi,obiceiurile,alimentația,tiparul gândirii,tiparul anxios, și proiecțiile către băiatul ăla care o traumatizat acest îngeraș. Este o fata minunata, dar cere bully laughing eu cred că își bate joc de noi, ori are IQ de 70, e ireal așa ceva rolling on the floor

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru anonim_4396):

îi dau teroare deja crede ca este Paștele vede ouă rolling on the floor)))

| ArmmAndArmm a răspuns (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Mare teroare ce mi ai dat laughing)))))) Eu mă atac, nu tu rolling on the floor)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru ArmmAndArmm):

Naibii știe,mie mi greu sa cred că doarme o ora,am văzut-o pe TikTok și părea foarte ok,un om care doarme de atâta amar de vreme doar o ora nu are chef de live-uri pe TikTok, și nu e deloc binedispus, ba chiar e foarte afectat! Cred că ne troll-eaza, se plictisește grav laughing proasta nu cred că e, asta e un troll de calitate laughing

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru ArmmAndArmm):

Deja începi sate bați singur este jale vărule revinoți nu mai da cu ouă tine mai lasă și de Paște sa ai cu ce da în tine rolling on the floor)))))

| ArmmAndArmm a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu n am dormit de 2 zile, stau așa prăjeală pe aici. dar eu am 5g de amph in mine, se acceptă rolling on the floor)))

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Nu lua nicio melatonina Andrea și nu mai lua nicio pastila dinaia aruncale pe toate dă-le dracu alea îți fac rău mai mult mergi urgent și vorbește cu mama ta și tatăl tău totul tot ce ai spus aici și mergți la un medic și specialist bun și atuncia o sa vezi ca o sa fie bine nu lua nicio metionina să-și ia iei pastilele alea după capu lor nu te după ei.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

-_- nu-mi fie nervi du-te.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Uite unde era open mind ce sa zic ești prea deștept rău de tot

| Aditu94 a răspuns:

Esti nefututa de faci asa...mai slabeste lesa si ai sa vezi o schimbare.

| Silwian a răspuns:

Nu te ai saturat de postat atîtea întrebări ....De ce nu încerci să ti faci un cerc de prieteni?! Sa ti faci un iubit?! Pari o persoana singuratică și te chinui singura!

| IComeNuts a răspuns:

Uitandu-ma pe profilul tau, vad ca preferi sa apelezi la niste oameni care nu au legatura cu medicina si de la care ceri pareri medicale.
Ti-o spun pe scurt: daca iti doresti asa de tare sa continui cu insomnia si sa ai probleme de tot felul, continua sa intrebi aici si sa iti iei sfaturile de pe TPU. O sa ajungi departe in viata asa

Niciodata sa nu te duci la medic specialist. Asta ar insemna sa ai IQ mai mare de 80, ceea ce tu nu cred ca ai.

| ArmmAndArmm a răspuns:

Recomand cu incredere melatonină de 12 mg. Iei 1 pastilă cand vrei să dormi, vezi cum dormi, nu e ok, bagi 2winking

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru ArmmAndArmm):

Dispari nu-i mai spune sa ia pastile -_- alea îi o sai facă și mai rău dacă nu ești doctor și sa ști ceva sigur taci -_-

| doctorandus a răspuns (pentru ArmmAndArmm):

Ia melatonina dupa capul tau daca vrei sa ajungi in aceeasi situatie in care e ea acum.

| ArmmAndArmm a răspuns (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Vărule, în primul rând, dacă tu ești limitat, și nu ai pic de habar ce este melatonina, de ce vorbești aiurea? In al 2 lea rând, așa,, useless,, la cap ești?

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru ArmmAndArmm):

Bine -_-

| ArmmAndArmm a răspuns (pentru doctorandus):

Stai liniștit. Am consumat 2 ani zi de zi aceleași pastile, având anxietate maximă, atacuri de panică, pe scurt sevraj de la prafuri/pastile. Așa că numai vb din necunoștiință de cauză. Ești limitat. N are rost sa mi bat capu'

| ArmmAndArmm a răspuns (pentru ArmmAndArmm):

Ce are ea, e nimic. E doar o eroare falsă, nu e,, călită,, mental. Nimic grav, cu timpul se va obisnui, vor aparea cu totul alte prioritati, altă mentalitate.

| ArmmAndArmm a răspuns:

Dai cu botu' la ouțe?

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru ArmmAndArmm):

Ba date ba dracu du-te ma și nu-mi face nervi nu vezi ca deja ai început sa vezi chesti ciudate revinoți tdracu copil prăjit în ulei de măsline

| Law223 a răspuns:

Creierașul pentru noi e o mină de aur, dar când e stricat ajunge doar o mare povară crying

( Uitați-vă la întrebările fetei și ve-ți înțelege... )

| Andreeaioan115 explică (pentru Law223):

De ce spui asta? Dacă nu știi cât am suferit din cauza acestui tip mai bine nu vorbi!

| Law223 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Îmi pare rău... sper să primești ajutor necesar și să fi bine happy
... ar trebui să se sesizeze cineva, care te poate ajuta.

| bluerose7 a răspuns:

Somnifere