| Radandam a întrebat:

Incep prin a vă fi recunoscător pentru totdeauana dacă mă ajutați.Vă rog mult să citiți si să mă ajutati cu un răspuns.Ieri seară in timp ce jucam fotbal, a apărut o durerea la testiculul drept am jucat incontinuare dar incepuse sa ma doara rau, doar in timp ce alergam ma durea.Am ajuns acasa, si stand in pat durerile s au ameliorat.A inceput o durere din aia usoara spre moderata dar permanenta pana azi.Se fac 24 de ore de cand a inceput sa ma doara.Imi este frică sa nu dau in torsiune testiculara si sa ajung la necrozarea testiculului.Luni o sa ma duc la medic, dar imi este sa nu fie prea tarziu. Daca as avea torsiune testiculara ce culoarea ar trebui sa aiba testiculul? ar trebui sa am dureri mari? Tin sa precizez ca acum 3 saptamani am fost la sala si la un exercitiu la presă cred ca am pus mai mult, si dupa antrenament a inceput sa ma doara zona lombara a spatelui si am ramas cu o durere usoara.Va rog mult sa ma ajutati cu aceasta problema,sa imi dati detalii, nu pot sa mai dorm noaptea, imi e frica rau ca luni cand ma duc la doctor sa nu fie prea tarziu.Va multumesc mult ca ati citit! Sper sa ma ajutati! Va rog din suflet!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă crezi că e grav, du-te la urgențe acum sau diminața, lasă "medicii" online să spună basme

| Andreeush a răspuns:

Așteaptă să vezi ce îți zice medicul.
Dacă durerea e insuportabilă du-te la urgențe.

| TTSP a răspuns:

Am avut o problema de genu mai demult. La doctorul de familie am aflat ca dacă se învinețește sau devine negru cred ca vor fi probleme. Eu am stat câteva zile, când era deja umflat. In ultima perioada nu ma mai durea. Noroc ca am fost totuși la medic și a reușit sa l salveze. Azi, de la mai bine de 6 ani sunt perfect sănătos. Deci in mare parte am stat mai mult de 4-5 zile și a trebuit operație. Dacă stai 2 zile s-ar putea sa scapi de operație, nu cred ca ar fi problema de extirpare. Dacă totuși ti se învinețește mergi repede la spital, dar dacă nu mi s-a învinețit mie după 5 zile nu cred ca o sa ti se invineteasca după 2-3 zile. Dacă mai ai vreo întrebare, sa mi spui. Sper sa ti fiu de folos

| Radandam explică (pentru TTSP):

Păi si te ai operat? ti a scos un testicul prin operatie? faza e ca nu stiu daca e umflat.La tine erau umflate ambele testicule? sau doar unul singur? si umflatura trebuie sa fie foarte vizibila, nu?

| TTSP a răspuns (pentru Radandam):

Nu l au scos. Umflatura era doar pe testiculul afectat, și e destul de vizibila. Dacă nu îți dai seama, poate chiar nu e umflat. Îl poți compara cu celălalt sa fi sigur.