| TuAngel a întrebat:

Incep sa cred ca devin anorexica..Mai multe persoane imi spun asta.Am citit si pe internet simptomele acestei boli si ma regasesc in multe dintre ele.Dar faza e ca eu mereu am vrut sa ma ingras, nu sa slabesc.Ar fii cazul sa merg la un doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Omori a răspuns:

Nu.Nu pentru anorexie.
Si eu am trecut oarecum prin asta.Mereu am avut o constitutie firava si un metabolism rapid,asa ca era inevitabil sa nu intalnesc macar o persoana pentru care slab(subponderal)=anorexic, ceea ce e foarte stupid pentru ca, la fel ca si tine, si eu voiam sa ma ingras(lucru care se opune in mare parte definitiei anorexiei, si anume teama de ingrasare+consecintele ei).
Faptul ca nu te ingrasi poate avea alte cauze, dar nu anorexia. Poti sa-ti faci alte analize.Si sport.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Da, e posibil sa provina dintr-o problema de sanatate sau pur si simplu ai arderile foarte rapide. Fa-ti niste analize sa fii sigura. happy
Sanatate!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Loredanamdk a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa teduci la doctor si sa iti faci niste analize, si vei afla daca ai o problema de sanatate de care poate nu stii, dau daca nu ai nici oproblema de sanatate poate asa este corpul tau! Intreab-o pe mami tau poate era si ea asa cand era de varsta ta!