| Meli2314 a întrebat:

Incepe scoala si eu sunt obisnuita sa ma culc foarte tarziu, ce sa fac ca sa ma pot culca devreme in timpul scolii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Culca-te la ora dorita, chiar daca nu iti este somn.

| Sn4k3 a răspuns:

Te culci mai devreme, nu prea ai ce face, pana te inveti sau te culci mai tarziu, si dormi dupa ce vii de la scoala (eu asa mai fac).

| Mayhem666 a răspuns:

Stai calma, daca inveti de dimineata si intrii la scoala de la 8, cam pe la 6:30 sau 7 baniuesc, ca o sa te trezesti, si o sa iti tocesti creierii in timpul orelor, si tonele de teme pe care le primesti, te ajuta sa iti tocesti creierii mai mult decat ii aveai cand erai in timpul orelor, o sa devii foarte obosita, si cam pe la 10 nu o sa mai poti de oboseala si de durerea de cap de la scoala si o sa adormi instantaneu. Nu cred ca o sa fie vreo problema.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pai de sculat te suna tel, nu? Pui tot tel. sa te sune de culcare. Daca nu tine pui pe cineva sa-ti intrerupa curentul, sa-ti arunce tel, tableta si ce mai ai pe geam etc.

| CPAElites a răspuns:

Te culci mai devreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur și si simplu să te pui mai devreme în pat. N-o să adormi mai devreme din prima probabil, dar cu timpul te vei obișnui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O tigaie-n cap. Apoi sa vezi ce dormi.

| Metalheadforever666 a răspuns:

Dormi mai putine ore pe noapte, fa miscare in cursul zilei si nu dormi dupa-amiaza, asa o sa adormi mai devreme.

| VenomMMA a răspuns:

Ti-as recomanda sa-ncepi sa citesti o carte. Dupa 10 minute o sa plutesti in lumea viselor. big grin

| BuffaloSoldier a răspuns:

Bea o cafea si iti vine somnulwinking

| xunshu a răspuns:

Inainte sa inceapa scoala stai o zi treaz si dupa incearca sa te culci devreme si programul tau de somn o sa se schimbe sigur.

| Alin75 a răspuns:

Pai te culci mai devreme laughing, in caz ca nu adormi, trezeste te ziua urmatoare de dimineata, de exemplu la ora 7-8 si ai sa vezi sa seara urmatoare ti se va face somn ceva mai devreme, nu stiu daca este sanatoasa sau nu metoda asta, dar functioneaza 100%

| Lara1223 a răspuns:

Daca faci miscare te vei simti obosita si vei adormi devreme.