| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna. Am o mica problema,de data asta cu sora mea(mai ca am luat toata familia la rand)
Ea mereu ar vrea sa se culce mai devreme,iar eu sunt genul de om caruia ii place sa stea pana mai tarziu(stiu ca nu bine,dar nu pot renunta la obiceiul asta).
Deci ea azi dimineata s-a trezit mai devreme, pentru ca avea programare la analize si a trebuit sa se trezeasca pe la 6 si jumatate. Acum jumatate de ora,mi-a spus ca ii e somn si se culca si mi-a zis sa ma culc si eu.
I-am spus ca ar trebui sa mai profit si eu,ca mai e putin si incepe scoala si atunci chiar ca nu mai pot sa stau si mi-a raspuns cu o rautate:"daca nu te culci acum cand vreau eu,cand incepi scoala nu o sa ma culc nici eu si tu o sa te culci de la 10, iar eu stau pana la 2",de parca conteaza o noapte in care s-au intamplat chestii de genul,trebuie sa mai stea ea inca o luna pana la ale ore si eu sa ma culc devreme.
Pe mine mereu ma enerveaza chestia asta,pentru ca nu ma lasa nici pe mine sa mai stau,pe motiv ca"ma tot foiesc in pat si ca bate lumina de la telefon si nu poate sa doarma". Dupa ce ca prin Italia nu ne lasa matusa noastra sa stam,acum nici acasa nu mai am voie. Ea din totdeauna a facut asa si a trebuit de fiecare data sa ma culc cand voia ea,iar ea cand era adolescenta, se culca la 4 si eu nu ii ziceam nimic.
Noi mai avem un apartament la un etaj mai sus,dar nu prea sta nimeni in el,deci cred ca mi-ar fi cam urat sa stau singura acolo,iar cu parintii nu pot,pentru ca si ei se trezesc dimineata sa mearga la munca. Ce as putea face? Cum as putea renunta la obiceiul de a ma culca tarziu, sau macar cum as putea sa stau fara sa bata lumina de la telefon? Sa ma mut in acel apartament seara?

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Incep sa cred ca inventezi povestile astea.:)) Daca nu accepti sa dormi la ore normale si vrei sa iti distrugi sanatatea, ok, e alegerea ta. Spui ca pe sora ta o deranjeaza cand stai in camera.Si atunci de ce nu te duci in alta camera, nu sa stai acolo in dormitor cu ea? Du-te in sufragerie sau in bucatarie. Mai si zici ca aveti un apartament liber, dar nu il folositi si nu vrei sa te duci acolo singura.Zau asa... Ai nevoie de a reality check.Tu nu iti dai seama cat esti de privilegiata.

Citeste ce scrie aici si apoi reevalueaza situatia ta:
https://www.facebook.com/....../photo.php

https://www.facebook.com/......ps?/photo/

Daca vrei sa iti reglezi programul pentru somn trebuie sa te culci zilnic cu 10-20 de minute mai devreme decat ziua precedenta.De exemplu, sa zicem ca acum te pui in pat, fara telefon, la ora 2.Maine la 1:40. Poimaine la 1:20 si tot asa pana cand ajungi la ora 10-11.Succes.

| Animeforlifee9921 explică (pentru dullcat):

Scuze ca zic, dar nu sunt povesti inventate, iar in cealalta camera nu pot sa dorm, ca dorm ai mei si alta camera nu avem.

| dullcat a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Aveti un apartament intreg liber.Daca vrei cu adevarat sa rezolvi, gasesti/alegi o solutie. Daca nu, doar alegi sa plangi.Tu ce alegi?

| StoicAnalysis a răspuns:

Altii de aici iti spun sa dormi la 10, altii iti spun sa-ti bati sora... niste chestii inutile. Daca chiar vrei sa dormi mai tarziu, dormi in apartamentul de mai sus. Lasa frica la o parte ca nu te mananca nimeni.

| LaviniuA a răspuns:

Hmm te inteleg cand zici ca-ti place noaptea. Mie cel mai mult imi place iarna, cand ma trezesc pe la pranz si prind maxim 2 ore de lumina :)
Poti sa iti cumperi un paravan, de exemplu:
https://www.emag.ro/......D9MFFQMBM/
Te ascunzi acolo de sora ta si nu mai vede lumina de la mobil sau laptop.

Daca vrei totusi sa renunti la culcatul tarziu, incearca sa te obosesti mai mult pe parcursul zilei. Sau mananci nitel mai mult la cina si de la asta te vei simti obosita apoi.

| VoidEternal a răspuns (pentru LaviniuA):

Ea mai are o scuză că e copil, dar tu nu ai și tu un job, ceva, de te trezești la pranz și te bucuri că vine noaptea repede?

| Skarr a răspuns:

Te plictisesti grav.
Si ai o problema.
Nu mai veni sa scrii aici povesti ca esti pe TPU nu la un terapist care e platit sa se prefaca ca Ii pasa de toate prostiile care le scoti pe gura.
Nici macar nu ai o problema pe bune. Incep sa cred ca tu esti problema si d aia te certi cu toti.

| Ayaye1234 a răspuns:

Eu zic sa o bati