| anonim_4396 a întrebat:

Incerc sa am o alimentatie cat mai sanatoasa si sa acopar toti nutrientii, dar totusi am observat ca imi cade mult par (cand fac baie raman surprinsa de cat de mult par imi cade sau cand ma piaptan, de ex). Sau pur si simplu cand bag mana in el, o scot cu un smoc intreg de par. Am si cearcane, uneori ies destul de mult in evidenta, desi dorm suficient. Ce carente as putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Cu căderea parului e alta problema. Samponuri cu ceva tratament special.

| MadRaven a răspuns:

De cât timp ai problema asta? Ideea este că în general simptomele apar abia după o carență îndelungată. Adică acum s-ar putea să resimți efectele alimentației pe care o aveai acum 5-6 luni de exemplu. Dacă acum nu mănânci destul fier efectele nu vor fi evidente mâine, ci peste câteva luni.
În locul tău, în primul rând aș verifica să văd dacă am suficient aport de B7 (biotina), pentru că are un rol important in menținerea integrității părului și se mai folosește ca tratament în caz de cădere.
Dacă nu sunt probleme cu B7, m-aș uita pe la minerale, în principal fier, pentru că ar putea fi vorba de o anemie.
Eu ți-aș recomanda un cont pe cronometer, care pe langa macronutrienti calculeaza si aportul de micronutrienti (vitamine si minerale) si vezi foarte usor ce carente ai. Important e sa vezi care sunt carentele tale pe termen lung, nu la nivelul unei zile, pentru ca o carenta de o zi doua n-o sa aiba efecte imediate, dar una de 2-3 saptamani, da.
Multă sănătate! happy

| NuCitescNotificari a răspuns:

Spune-i mamei tale sa nu te mai traga de par zilnic si asa opresti caderea parului laughing)