| Genevaaa a întrebat:

Ingreunez cu ceva corpul daca ridic greutati la prima zi de menstruatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu. Este chiar recomandat sa faci sport si miscare, astfel incat intesitatea crampelor sa scada, plus ca duce la imbunatatirea starii fizice si psihice per general.

Desi sa ridici greutati pare un efort mult prea mare, am gasit acest articol care spune ca e in regula si sigur sa faci si astfel de activitatea fizica mai intensa.Sa ridici greutati in special in prima zi de menstruatie iti poate imbunatati tonusul si masa musculara.

https://www.health.com/......our-period

Limita proprie ti-o setezi tu in aceasta perioada delicata, si daca nu te simti bine sau slabita, e recomandat sa te opresti.

| Freya1 a răspuns:

Posibil sa ai scurgeri mai abundente.Sunt femei ce si-au pornit hemoragie.
Trebuie sa ai grija un pic.

| Genevaaa explică (pentru Freya1):

Sangerarea abundentă se poate rezolva. Hemoragia insa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iese Ketchup direct

| Smmo a răspuns:

Nu se face asa ceva cand esti la menstruatie, pe noi ne lasau in pace si daca aveam ora de sport la scoala si mare efort nu era, adica in niciun caz nu se compara cu ridicat greutati.
Daca tii sa faci miscare atunci, du-te si plimba-te putin. Am observat ca ajuta intr-adevar sa fii putin mai activa, in sensul de a nu sta sa te uiti la televizor toata ziua, dar ridicat greutati... nu prea.

| ZappyTv69 a răspuns:

Nu chiar!

Chiar dacă poate vei avea sângerarea puțin mai abundentă poate, dar durerea va fi cu siguranță mai mică.

Este chiar recomandat să facem sport când suntem pe stop. happy