| Trăiescin2020 a întrebat:

Daca fac fluturări sau împins la bara 3 seturi a cate 12-15 repetări cu greutăți mari, îmi pot deforma corpul? Ridic aceleași greutăți de vreo lună și vreau să mai adaug 1-2. Întrebarea e daca îmi pot deforma corpul cu greutăți mari in care pot face maxim 12 repetări într-un set.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

In concluzie NU iti deformezi corpul, corpul nu se deformeaza ci doar coloana si asta la greutati foarte mari si executii defectuase. Asa ca stai departe de greutatile mari care se fac cu haltera din picioare chiar si ramat!

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salut, te referi la fluturari pentru piept? tot ce faci de pe banca nu deformeaza corpul asa cum ai spus, ci greutatile mari cand ai sprijin pot afecta articulatiile. Eu nu consider greutati mari greutatile cu care pot face 12 repetari ci pe cele cu care pot face maxim 3-4! Fiecare corp reactioneaza diferit de aceea vezi halterofili la 70 de kg care ridica deasupra capului 280 kg sau clturisti amatori care la 90 de kg fac hernie cu 100 de kg la ridicari pentru trapez. Tine de corp si nu in ultimul timp de executia corecta a exercitiului.De la banca parerea mea este ca coloana nu poate fi afectata decat cervicala si asta la greutati foarte mari in momentul in care ridici gatul cand nu trebuie, am vazut pe unii. La fel o greseala comuna este ca cei care trantesc haltera cu putere pe piept cand fac la banca, este total gresit sa busesti haltera pe stern doar ca sa faci main multe repetari trisate asa!

| Simpatic a răspuns (pentru Simpatic):

In concluzie NU iti deformezi corpul, corpul nu se deformeaza ci doar coloana si asta la greutati foarte mari si executii defectuase. Asa ca stai departe de greutatile mari care se fac cu haltera din picioare chiar si ramat!

| Cosmin86 a răspuns:

12 repetari cu greutati mari o sa poti dupa 20 de ani de antrenamente, exemplu: genuflexiuni cu 250 kg pe umeri.

Greutati "mari" inseamna de la 150-200 kg in sus.

Tu ai MACAR 10 ani de sala?

Răspuns utilizator avertizat
| cristiww a răspuns:

Greutati mari 15 reps? cat de mult sa fie la fluturari? 20-25kg gantera?