| Anonim430 a întrebat:

Inhalarea sau respirarea fumului de țigară poate cauza cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

După un număr de ani, clar da!

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai degraba cauzeaza cancer aerul poluat de gazele de esapament ale masinilor.
Despre acest aspect insa tace propaganda comerciala.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate!
Un fumator pasiv inhaleaza aceeasi cantitate de fum, ca cel activ care fumeaza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, așa rezultă din statisticile medicale. Cei ce fumează au o șansă mult mai mare de a face cancer.

| Frank51 a răspuns:

Da, dacă respiri 12 ore pe zi acel fum.

| ReddY25 a răspuns:

Da

| mi25 a răspuns:

Daca inspiri aer cu fum de tigara esti fumator pasiv. Uneori este mai nociv sau tot la fel de nociv.

| bookofknowledge a răspuns:

La fiecare 20 de tigari, un fumator pasiv consuma 8. sad

| Scorillo a răspuns:

Sigur ca da. Incidenta cancerului pulonar este mai mare la fumatori, decat la nefumatori. Si ei sunt "respiratori" activi de fum de tigara.

| iderspor a răspuns:

Da, poate contribui.

| BombonikaThaAntilopaFeroce69 a răspuns:

Nu! Toata lumea te minte fumez de la 12 ani acum un an si nu am cancer!

| mi25 a răspuns (pentru BombonikaThaAntilopaFeroce69):

Cancerul nu il faci dupa un an de fumat.

| mi25 a răspuns (pentru BombonikaThaAntilopaFeroce69):

Tu esti mai destept decat oamenii de stiinta!?