| mihaipop_6714 a întrebat:

Am aproape 15 ani, am inceput sa fumez de la 14 fara 2 luni, dar nu in exces. Pe langa, inainte de inhalarea fumului, am ticul de a sufla o parte afara, aceasta parte fiind destul de consistenta. Este vreo sansa sa am cancer? Am dureri la spate de ceva vreme dar unele dintre ele musculare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De la 15 ani? Nu.
Vorbim de oameni care au la activ 20 de ani de fumat pentru a dezvolta o formă de cancer pulmonar!
Nu se cunoaște exact factorul determinant al cancerului, indiferent de ce formă am discuta.
Renunță acum, mai târziu o să-ți fie extrem de greu.
O răceală intercostală. Mergi la un medic internist și o radiografie pulmonară/osoasă.
Pa, pa.

| AdelinaC a răspuns:

Cancerul nu doare, deci nu ai asa ceva. Oricum mergi la un medic sa-ti faca o radiografie pentru siguranta si incearca sa te lasi de fumat, doar ai vazut ca nu iti face bine.Se poate sa te lasi, iar tu esti o fata curajoasa!

| PureEvil a răspuns:

Nu cred ca este vorba de cancer, insa ar trebui sa te duci la un control specializat care iti va spune un diagnostic in cele din urma.

| cosminasimona a răspuns:

Cine te-a pus sa fumezi?