| ღArySოﺁℓεღ a întrebat:

Intrebare pentru cei care au fost la cabinetul de psihologie al liceului in care studiaza.
Este la fel ca la un cabinet normal, cu programare si alte chestii? Si daca mergi trebuie sa afle si dirigintele sau parintele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IoanaPsy a răspuns:

In mod normal, ceea ce se discuta cu psihologul este confidential. Nu are de ce sa fie notificat parintele sau dirigintele. Se merge cu programare. Exista diferente fata de cabinetele particulare. De exemplu, psihologul sau consilierul scolii nu are o disponibilitate atat de mare, fiind unul singur la cateva sute de elevi. In schimb, daca mergi la un cabinet privat, vei avea nevoie de acordul parintelui. Atat. Si psihologul scolii, si cel din practica privata sunt obligati sa pastreze confidentialitatea chiar daca au in terapie un minor.

| ღArySოﺁℓεღ explică (pentru IoanaPsy):

Stiu ca ceea ce se discuta este strict intre tine si psiholog, dar ma refeream daca trebuie sa stie macar dirigintele ca ai fost sau ca mergi regulat.

| IoanaPsy a răspuns (pentru ღArySოﺁℓεღ):

Nu, pentru ca nu este treaba dirigintelui. Confidentialitatea se leaga inclusiv de faptul ca te duci acolo. Este alegerea ta daca le spui parintilor sau dirigintelui.

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Nu stiu cum este, nu am fost dar sigur nu are de ce sa se bage dirigintele sau parintii. E ceva confidential.