| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea mea este daca am facut bine sa spun ca un coleg se drogheaza pentru. a-l ajuta sa scape de acest viciu? Am gresit oare, spunand acest lucru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Depinde cui i-ai spus... ii poti face si rau, poate fi sanctionat, pedepsit...lucruri care il vor indarji si mai rau spre consumul de droguri! Intentia ta este buna, daca te-ai gandit sa-l ajuti sa renunte, dar era mai bine daca discutai tu cu el inainte si ii recomandai sa mearga la un centru de consiliere antidrog!

4 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Nu, daca ai spus parintilor. Corect este sa spui oricui dar nu-i faci chiar bine daca spui la politie, dar bine ar fi daca ai putea sa incerci sa-l ajuti.

| monicaclaudia a răspuns:

Parerea mea e nu ( deoarece un prieten la nevie se ajuta chiar daca el o sa zica ca nu are nevoie de ajutor. ( nu e asa ( cei care se drogheaza nu isi dau seama. asa ca ( nu te simti vinovat(a) de ceea ce ai facut ) e spre binele lui ( si de ce nu poate in felul acesta poti chiar sa ii salvezi viata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am vb cu el de nenumarate ori... i-am spus unei persoane care il poate ajuta acum cautam o clinica. el spune ca nu e dependent si ca se poate lasa el spune ca nu ii fac nici un rau (dar se vede pe el k e schimbat, a inceput sa fie o persoana pe care nu o mai recunosc) multumesc mult pentru sfaturi astept sa mai imi rasp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, deloc, dimpotriva! L-ai ajutat deoarece cand o sa scape de acest viciu o sa-ti fie recunoscator sau recunoscatore!