| schulz a întrebat:

Intrebarea mea se adreseaza Brigaelei, cu felicitari pentru treaba extraordinara pe care o face pe site.
Asadar, e vorba de mama. Are dureri mari cand se misca, mai ales cand se ridica dimineata din pat. Are aproape 56 de ani. Am fost cu ea la reumatolog, i s-a facut o radiografie la cot si la sold (care o dureau) si oasele se vedeau perfect (zice doctorul). Apoi a facut si o osteodensiometrie, ca sa elimine osteoporoza din diagnostic. A iesit ok, e inca la inceputul fazei de dinainte de a se declansa osteoporoza propriu-zisa (am uitat cum se numeste: (. Asa ca nu sunt probleme cu oasele, deci reumatologul a zis ca are artroza. Cum mama are si niste depuneri (de tesut) pe antebrat (nu e bursita), intre incheietura si cot, reumatologul a zis sa mearga si la un endocrinolog, sa nu cumva sa aiba hipotiroidism. Mai avem un pic si ajungem si la endo, numai ca intre timp durerile s-au agravat si mai tare iar acum a aparut ceva nou. O durere pe stanga, undeva unde se imbina capul femural cu bazinul, cam pe acolo. O doare ingrozitor mai ales cand se apleaca sau cand se ridica de pe scaun. Am uitat sa iti spun ca a facut si niste analize de sange si factorul reumatoid a iesit 13. Reumatologul nu a zis nimic de asta. Pana una-alta, antiinflamatoarele nu o ajuta, ia artrostop de o luna si nu par sa fie imbunatatiri majore (desi stiu ca astea se vad dupa o cura mai lunga). Noi oricum o sa ne ducem si la endocrinolog, dar as fi vrut sa stiu si parerea ta. Multumesc mult! Maria

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate are poliartrita reumatoida, ar trebui investigata suplimentar. Si mergeti al un ortoped pentru durerea de sold, sa nu fie o necroza aseptica de cap femural la debut (presupun ca medicul a exclus coxartroza pe baza radiografiei).