| cristi568 a întrebat:

Intrebari legate de ochelari.

1. Trebuie sa ma duc la dr. oftalmolog ca sa imi puna dioptria sau ma duc direct la un centru care fac lentile, ma gandesc ca au si ei niste teste care sa determine dioptriile?

2. Cat ma costa perechea de ochelari daca am deja rama, doar ar trebui sa ma consulte si sa imi faca lentilele? Un pret estimativ daca se poate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Majoritatea care fac ochelari au oftalmolog cu toata aparatura necesara sa-ti determine toti parametrii pentru ochelari. Nu prea le convine sa vii cu ramele tale dar poate reusesti sa-i convingi. Ei cauta sa-si vanda marfa lor.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pretul difera dar alegi ceva ce iti permiti la lentile.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intai mergi la mediucl oftalmolog sa iti verifice ochii si sa vada daca ai nevoie de diorptrii si de masurile corecte.
Dupa aceea ajungi la un centru de facut ochelari care sa-ti puna lentilele cu masurile date de medic.
Ca sa te ajunga mai ieftin, ia ramele cu tine si verifica preturile la mai multe centre, cand ai masuratorile in mana.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima data mergi la un control la medicul oftalmolog. Majoritatea centrelor de optica au un astfel de medic care te poate consulta.