| ElenaSA a întrebat:

Iti poate intarzia menstruatia de la o raceala? Am o intarziere a menstruatiei.Mi s-a dat Duphaston.Am luat 2 zile si nimic. Poate fi totusi o raceala,desi la ecografie nu s-a vazut nimic? Precizez ca am fost stresata, dar am fost o perioada la mare.E posibil sa fi si racit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Eu stau in constanta si cand merg la plaja racesc destul de usor la burta, femeile fac frecvent anexita, poate nu strica sa iei si un antibiotic daca vezi ca nu te lasa durerea

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Ca sa nu mai stai cu stres fa si un test de sarcina, dar asa...preventiv,dar este posibil sa intarzie si de la o raceala

| ElenaSA explică (pentru Felys):

Nu este sarcina ca am fost "cuminte"2 luni si luna trecuta mi-a venit.Nici la ocograf nu s-a vazut nimic.

| Felys a răspuns (pentru ElenaSA):

In cazul asta nu stiu de ce iti faci griji, o sa vina, nu te nelinistii

| ElenaSA explică (pentru Felys):

Multumesc pentru sfat, dar ma doare in partea de jos si uneori am frisoane.Nu am febra.Cred ca e raceala totusi.

| ElenaSA explică (pentru Felys):

SE pare ca am si dereglare hormonala si anexita...Mai am de asteptat.

| Felys a răspuns (pentru ElenaSA):

Eu stau in constanta si cand merg la plaja racesc destul de usor la burta, femeile fac frecvent anexita, poate nu strica sa iei si un antibiotic daca vezi ca nu te lasa durerea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
E posibil sa fi si racit si de la stres intarzie cel mai mult.
Nu ai mentionat de contact sexual, dar cred ca este exclus!
Incearca sa bei niste ceai de urzica, regleaza echilibrul hormonal.
Te pup!

| ElenaSA explică (pentru anonim_4396):

Am baut ceai de coada soricelului o cutie in zille astea si nimic.Ma doare in partea de jos cand ma misc si cand merg la baie.