| luna27 a întrebat:

Buna ziua! Ma confrunt cu o intarziere de 10 zile. Am avut simptome in perioada in care trebuia sa fiu la ciclu, urmate de o scurta sangerare maronie care a durat 2 zile. Tin sa precizez ca am fost bolnava si am luat paracetamol si nurofen raceala si gripa. E posibil sa imi intarzie de la aceste medicamente? Va rog sa ma ajutati sunt foarte speriata!

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! paracetamolul si aspirina nu intarzie ciclul menstrual!
Altele pot fii cauzele intarzierii, dar cum nu ai mentionat nimic altceva, cred ca-i vorba de ciclul de tip NEREGULAT.

| luna27 explică (pentru Violleta2022):

Eu avem mereu un ciclu regulat. Am avut contact sexual, dar a fost protejat. Sunt sanse sa fiu insarcinata desi a fost protejat?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru luna27):

Acum 4 ore | luna27 explică (pentru Jassmina):
Eu avem mereu un ciclu regulat. Am avut contact sexual, dar a fost protejat. Sunt sanse sa fiu insarcinata desi a fost protejat?
Bineinteles ca poate sa existe si aceasta posibilitate. Fiindca au trecut deja 10 zile de la data prognozata sa inceapa sangerarea menstruala, in acest moment este indicat sa faci un tes de sarcina al carui rezultat te va lamuri in proportire de peste 98-99% care este situatia exacta in organismul tau.
Insa exista si posibilitatea ca in decursul ciclului menstrual sa se fi produs o dereglare hormonala mai severa/grava si astfel ciclul tau menstrual a fost la randul sau in mare masura dereglat. Multa sanatatE

| Violleta2022 a răspuns (pentru luna27):

In topicul initial nu ai spus sub nici o forma ca ai fii avut sex, protejat sau neprotejat, doar ca ai luat paracetamol si ca nu-ti vien ciclul.
Asadar ti-am raspuns la intrebarea ta, daca ciclul intarzie din cauza paracetamolului.
Pe viitor cand vrei sa aflii un raspuns corect si exact, pune toata informatia, ca noi nu avem de unde stii daca ai 12 ani, daca ai facut sex sau nu samd.

Daca toate partidele sexuale au fost protejate de la cap la coada, nu este risc de sarcina!

| luna27 explică (pentru Violleta2022):

Imi pare foarte rau...sunt noua aici, dar am inteles. Pe viitor o sa stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru luna27):

Scuze nu am vrut sa te simti prost, din cauza ca ai fost bolnavă si ai luat paracetamol si nurofen, ai avut o întîrzîiere a ciclului datorate unor dereglari hormonale care au apărut pe fond de raceală, faptul ca tu ai avutr un contact sexual protejat nu a afectatatit de mult venirea ciclului cum a afectat faptul ca ai fost racită si ai luat medicamente pentru a trata răceala, i ti doresc multa sanatate si i mi cer inca odata scuze pentru comentariul de ieri, orice problema ai vino aici pe TPU cu ea si incercam toti sa te ajutăm, sanatate multa i ti doresc.

| luna27 explică (pentru anonim_4396):

Nu e problema! Va multumesc frumos, insa tot nu mi-a venit. Ultima menstruatie am avut-o pe 25 ianuarie...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru luna27):

Bună, dar cum te simti? Mai esti racită? Mai i ei paracetamol si nurofen? Cînd poti face o programare la ginecolog ca trebuie sa i ti facă ecografie vaginală, sa nu fie vreo problema la ovare chist sau ceva. Ai putea ajunge saptamana viitoare la medicul de familie sa i ti dea trimitere la ginecologie? Daca ai avut infectie urinară si aceasta este o cauza a întîrzîierii ciclului, la fel cum sunt si ovarele polichistice.

| luna27 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Buna! Mi-a trecut raceala de o saptamana. In rest mai am dureri sub burta ca si cum aveam inainte sa imi vina menstruatia

| luna27 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sau e posibil ca acele scurgeri maronii doar pe lenjerie sa fii avut legatura cu menstruatia? Erau exact in perioada preconizata

| luna27 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Acum am facut testul...a iesit negativ

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru luna27):

Da ar putea fi un semnal ca vine menstruatia.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru luna27):

E bine ca ti a trecut raceala, de acum inainte numai lua paracetamol si nurofen ca organismul se pregateste de menstruatie, cît ai fost racită nu ti a venit din cauza microbului care era in corp el a dereglat menstruatia.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles totusi de ce ai fii speriata?
Care ar putea fi motivul, pentru ca o simpla intarziere de ciclu nu este motiv de speritura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai un consult la ginecolog te va putea ajuta nu noi, ce varsta ai?