| Anonim48585 a întrebat:

Joi la amiaza am fost la doctor si acesta a spus ca am scarlatina, daca a mai avut cineva aș vrea sa îmi raspundă la câteva intrebari: in cate zile a fost externat, cate zile a mai luat tratament dupa și daca era izolat la domiciliu după ieșirea din spital.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Scarlatina este o boala contagioasa care se transmite usor de la o persoana la alta, in special pe cale aerogena, prin picaturile de mucus si saliva de la persoana bolnava cand aceasta tuseste, stranuta, rade sau vorbeste.
Diagnosticul este pus pe baza culturii din proba de exsudat faringian.
Tratamentul este cu antibiotic, penicilina fiind antibioticul de prima intentie.
Frecvent, este o boala usoara, insa la unii pacienti netratati, in evolutia bolii pot apare complicatii infectioase si post-infectioase, unele severe.
Exemple de complicatii tardive postinfectioase sunt reumatismul articular acut si glomerulonefrita acuta.
Se impune izolarea completa in spital sau acasa si regim alimentar.

Mai multe aici:
https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/scarlatina

Sanatate multa!

| Anonim48585 explică (pentru Violleta2022):

Pai când am pus întrebări normal că le am pus la pers a doua doar nu ma intrebam pe mine

1 răspuns: