| anonim_4396 a întrebat:

La analizele de sânge pentru MARKERI TUMORALI :NSE -mi-a ieșit 13.38 ng/ml. Este peste limita. Ce înseamnă? Exista vreo tumora ceva? Menționez ca momentan sunt răcită de vreo 3zile, analizele le-am făcut lunea trecuta pe 6 deci acum o săptămână, atunci cred ca abia luasem virusul de raceala. Are vreo legătură? Ca am impresia analiza asta NSE e pentru plămâni? Un răspuns m-ar ajuta enorm pana merg la medic. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Cred ca este o idee buna sa fie repetata analiza la un alt laborator.Macar pentru a avea o confirmare, sau pentru a putea face o comparatie.
Stiu ca in ultimul timp, laboratoarele au adoptat sistemul propriului nivel de referinta si in special in ultimii 2 ani au scazut valoarea superioara in cazul anumitor analize chiar si cu 25% din valorile folosite anterior.Motivele sunt destul de complexe si nu voi intra in detalii inutile, dar daca poti, refa analiza la un alt laborator si compara.

Desigur ca mai apoi, indiferent de rezultat, va trebui sa mergi la medicul tau pentru o opinie. Daca va considera necesar, in functie de istoricul tau medical si de simptome, iti poate recomanda alte investigatii specifice astfel incat sa se poata ajunge la o concluzie in cazul in care si a doua analiza ar indica ceva in neregula.
Daca ai si alte nelamuriri, cu mare drag voi incerca sa iti raspund.

Multa sanatate!

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Enolaza specific neuronala este o enzima ce se regaseste in concentratii mari in neuroni si celulele endocrine, dar si in tumorile maligne sau benigne localizate pe aceste organe, sau la nivel pulmonar, de exemplu: neurinom, neuroblastom, carcinom, cancer pulmonar, meningiom, neurofibrom etc.Astfel, rezultatul nu va fi modificat de niciun virus, patologiile neavand legatura cu nivelurile acestei enzime.

Mie mi se pare un rezultat mai mic decat nivelul de referinta folosit in mod normal si anume de maxim 17ng/ml, deci nu prea vad de ce ingrijorarea.
Poate ca nivelul de referinta folosit in cazul tau a fost "personalizat" din cauza anumitor conditii speciale (tratament medicamentos cu anumite substante, greutate mult prea mica, varsta etc.) si in acest caz, limita superioara a nivelului de referinta este mai scazut, iar in acest caz, da, poate indica o tumoare endocrina, pulmonara sau cerebrala, de natura benigna sau maligna.

| aaanamariaaa a răspuns (pentru Floridori):

Am făcut analizele la Clinica Sante și valorile precizate erau;
Normal 0-12 ng/ml
Patologic >12 ng/ml
Iar la mine rezultatul este 13.38 ng/ml, si este marcat ca fiind un rezultat crescut ( știi cum marchează și colorează intr-un chenar gri rezultatele care subt mai mici sau mai mari decât rezultatele normale.
Ca idee eu am 26 ani, greutate normala. Nu iau nici un fel de tratament, decât o pastila de cap, stomac etc ca tot omu.
Uitându-mă pe net am văzut, exact cum ai precizat tu ca valorile ingrijoratoare sunt peste 17. Oricum pe o ureche nu ma pot culca și nici liniștita nu pot sta. O sa merg la medicul de familie sau o sa refac analiza la alt laborator. As fi vrut o părere asa, poate cineva e în domeniu și știe sau chiar a avut analizele asemănătoare și știe ce înseamnă. idk. Mulțumesc pentru răspuns.

| Floridori a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Cred ca este o idee buna sa fie repetata analiza la un alt laborator.Macar pentru a avea o confirmare, sau pentru a putea face o comparatie.
Stiu ca in ultimul timp, laboratoarele au adoptat sistemul propriului nivel de referinta si in special in ultimii 2 ani au scazut valoarea superioara in cazul anumitor analize chiar si cu 25% din valorile folosite anterior.Motivele sunt destul de complexe si nu voi intra in detalii inutile, dar daca poti, refa analiza la un alt laborator si compara.

Desigur ca mai apoi, indiferent de rezultat, va trebui sa mergi la medicul tau pentru o opinie. Daca va considera necesar, in functie de istoricul tau medical si de simptome, iti poate recomanda alte investigatii specifice astfel incat sa se poata ajunge la o concluzie in cazul in care si a doua analiza ar indica ceva in neregula.
Daca ai si alte nelamuriri, cu mare drag voi incerca sa iti raspund.

Multa sanatate!