| Mihai8767 a întrebat:

La cât timp de la infectarea cu Covid pot sa fac vaccinul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Numai are rost ca doar ai imunitate pe 6 luni daca ai trecut prin boala sau după 30 de zile pentru o siguranța in plus, asta e bine sa vb cu medicul de familie, dar tu ai trecut prin boala? Fa-ți un test de anticorpi, poate nu ai avut

| Mihai8767 explică (pentru RAY):

Am avut sigur confirmat de medicul de la urgente care mi-a dat tratament acasă.

| RAY a răspuns (pentru Mihai8767):

Du-te sa iti dea certificat verde

| Mihai8767 explică (pentru RAY):

Miercuri ies din carantina și ma duc pentru receptare.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa vindecarea completa, care poate fii 3 saptamani sau 3 luni.

| mi25 a răspuns:

Potrivit recomandarilor recente, persoanele a caror infectare cu noul coronavirus a fost confirmata printr-un test RT PCR se pot vaccina la un interval de minim 4 saptamani de la efectuarea testului (daca au avut o forma usoara) si la 3 luni (daca au avut o forma moderata sau severa).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3 săptămâni - o luna de zile; sa fi complet vindecat, si într-o stare măcar relativ buna.

| NunuNini a răspuns:

Si a doua zi daca vrei.