Întrebare recomandată | sow12 a întrebat:

La cat timp de la operatia de apendicita pot iesi la alergat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa 5 saptamani se pot relua eforturile fizice si sporturile usoare iar cele mari dupa 2 luni. In cazuri mai grave dupa3 luni si jumatate cand este vindecata complet rana.

| sow12 explică (pentru Salontanul):

Știi sigur ca așa este? Te întreb fiindcă medicul de familie a zis 6 luni și a trecut 3luni și ceva de când m.am operat și specific ca a fost operație ușoară fără complicatii.

| Salontanul a răspuns (pentru sow12):

Depinde de organism. Medicul poate aprecia mai bine pentru ca nu se pot face consultatii pe internet. Uite si niste raspunsuri ale unor medici: http://www.csid.ro/......-12933492/
http://www.sfatulmedicului.ro/......cita_25810

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asta medicul care te a operat stie, te duci la el si il intrebi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut și eu astfel de problemă de sănătate. În dependență de corpul tău, dacă ești tânăr vei putea să alergi chiar după o lună sau două. Însănătoșire grabnică!

| Fumiko a răspuns:

Din cate stiu eu doctorul trebuia sa-ti spuna doar el te-a operat.

| FluturicaMicaMica a răspuns:

Si eu m-am operat de apendicita pe 8 ianuarie, iar doctorul mi-a zis că trebuie să nu fac sport si sa alerg până în 2017, dar eu alergam de la 5-6 luni.

| BaBau112 a răspuns:

Am avut si eu si dupa o luna de zile am iesit la alergat