| maria344556 a întrebat:

ce se intampla daca am alergat si am sarit de 200 de ori in sus de la operatia de apendicita acuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| SilviaPunct a răspuns:

Salut! Depinde cat timp a trecut de la operatie! In cel mai rau caz poti face o eventratie postoperatorie (ca o hernie numai ca se cheama eventratie) care va necesita o reinterventie chirurgicala. Mai bine stai mai chill 4-6 luni dupa operatie. Nu spune nimeni sa stai in pat, poti face plimbari, dar nu eforturi exagerate (cum ar fi sa te apuci sa muti mobila in casa, sa urci pe munte etc). Spor!

| maria344556 explică (pentru SilviaPunct):

2 saptamani, a trecut de la operatie!

| SilviaPunct a răspuns (pentru maria344556):

Ei mai stai linistita un pic! Stii ca nu ai voie 2 luni sa mananci mazare, fasole, varza, muraturi; trebuie sa bei apa 2l/zi. Si efort mai putin acum pentru ca nu vrem sa faci o eventratie. Sanatate, te pup!

| maria344556 explică (pentru SilviaPunct):

Am facut deja o infectie, am fost astazi la UPU

| SilviaPunct a răspuns:

Cu mine vorbesti, Cristi?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SilviaPunct):

Cu fata care a pus intrebarea, ai pus o tu?

| SilviaPunct a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, mea culpa! Am avut gresita impresie ca mi-ai raspuns mie.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SilviaPunct):

Nu, stai linistită, seară frumoasa.