| anonim_4396 a întrebat:

La cat timp se face pauza la anticonceptionale (pilule combinate)?
La controlul de un an am fost la planning familial si mi s-a recomandat la un an jumate, ca iau cele mai slabe anticonceptionale de pe piata (ca hormoni) si cand mi se mai obisnuieste organismul cu hormonii, eu iau pauza.
La ginecologie doctorita a urlat sa iau pauza 2 daca nu chiar 3 luni pe an, ca doar mai vreau sa fac copii. Parea cam indispusa, nu stiu ce sa cred.
Deci ce imi recomandati? Luna viitoare as face un an (le iau de 2 ani, prima oara facand pauza o luna la an).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Noile preparate permit o pauza la 1, 5-2 ani. Dar mare atentie! Pauza trebuie sa fie de 3 luni obligatoriu (minim doua in cel mai rau caz), in nici un caz de o luna. Iar inainte de reluarea pilulelor este necesar consult ginecologic amanuntit cu ecografie si test Papanicolaou

4 răspunsuri:
| doctoru a răspuns:

Wow! trebuie sa faci pauza cam odata la 3 luni -indiferent de cat de slabe sunt-2 ani este o perioada mare...

| kittycat_9803 a răspuns:

Poti lua si 10 ani daca te simti ok. Dar sa nu te astepti sa ramai insarcinata imediat ce le intrerupi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu cred ca esti mai in plop decat mine. Nu ti-ai ales prea bine nickul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La carte scrie ca nu e nevoie de pauza.
Acum e cu depinde.Depinde de pilule, depinde de cum considera medicul respectiv ( acum cativa ani se spunea ca trebuie sa faci pauza tot atat cat timp ai luat pilulele, acum nu mai spune nimeni asa ceva ).
Oricum nu e mare diferenta ce ti-au spus ei.
Fa pauza anual ca sa fii linistita.