| StefanIntrebare a întrebat:

La cat timp se schimba lentilele de contact? Sunt lentile de unica folosinta si lentile pentru mai mult timp? Cat costa ambele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicols a răspuns:

Buna, Lentilele de unica folosinta sunt 3olentile/cutie, cate 1 pentru fiecare zi. O porti si o arunci si a doua zi iei alta noua. Daca porti aceeasi dioptrie la ambii ochi iti va ajunge o cutie pentru 15 zile, daca porti dioptrii diferite trebuie sa iei 2 cutii. Preturile pentru lentile zilnice pornesc de la 88 lei.
Lentilele lunare sunt, de regula, cate 6 in cutie. 1 lentila se poarta de 30 de ori. Dimineata o pui pe ochi si seara o dai si o cureti si o depozitezi ( in suport pentru lentile, cu solutie speciala), pana la urmatoarea purtare. La fel, ai aceeasi dioptrie la ambii ochi, o cutie cu 6 lentile iti va ajunge pentru 3 luni, daca ai dioptrii diferite iei 2 cutii si timp de 6 luni nu mai trebuie sa faci nici o achizitie. Lentilele lunare sunt de la 83 lei. Pentru lentilele refolosibile trebuie sa ai in vedere si achizitia de solutie. Preturile pentru aceasta sunt de la 22 lei. Poti citi mai multe informatii despre lentile, pe blogul www.medlens.ro. Sper sa-ti fie de folos informatia.

1 răspuns:
| Alelulu a răspuns:

Sunt lentile de contact pentru o luna ( in jur de 100-150 ron perechea) si lentile de contact pentru 3 luni, 6 luni, 1 an big grin eu am gasit pentru 1 an la 550 lei.erau 3 seturi pe care le purtai cate 4 luni.depinde daca le vrei si de vedere sau doar de contact ( culoare)