| AtateaConditii a întrebat:

Lentilele de contact pentru miopi sunt pe culori? Daca plangi sau iti intra ceva in ochi afecteaza lentilele? Daca imi pun lentile usor zgariate pe ochi are ceva? Si cat costa niste perechi tot cu solutia aia? Si cat timp sunt valabile lentilele de contact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| r2d2 a răspuns:

Deci... nu te lua dupa tot ce zic toti necunoscatorii. Eu am miopie descoperita in 2003. Am purtat si port ochelari permanent deoarece miopia mea este in continua crestere. Am pornit de la -0, 50 (cilindric si sferic) si am ajus la -5, 50. A venit un moment important (balul de absolvire) in care am zis ca vreau sa nu port ochelari; asa ca m-am dus la medic spunandu-i of-ul meu si ca desi sunt constienta ca nu am voie sa pot lentile din cauza (cilindric/sfericului meu) s-a uitat la mine si mi-a zis ca nu e nicio problema cu acel cilindric/sferic pentru ca s-a vindecat. Mi le-a recomandat pe cele mai moi si umede. Port si lentile (de ~1 an) si ochelari in paralel si nu mi-a mai crescut (inca). Ma astept cat de curand sa creasca iar xD. Acum, sa-ti raspund la intrebari:
1. Da. Sunt firme care fac lentile pentru miopie colorate.
2. Nu e nicio problema sa plangi. E mai bine sa nu-ti intre nimic in ochi. Nu de alta dar, senzatia este oribila.
3. Niciodata nu purta lentile zgariate deoarece afecteaza vederea.
4. Eu port lentile cu 15 purtari zilnice de la ACUVUE Oasys. Sunt 3 perechi in pachet si costa in jur de 110-150 lei (depinde de unde le iei) pe care pot sa le port pana la 20 de zile perechea. Solutia (depinde de marca) nu costa mai mult de 70 lei.
5. Valabilitatea depinde de ce fel de lentile alegi. Sunt lentile cu o purtare, cu 15 cum port eu, 3 luni, 6 luni si 1 an. Eu am vrut sa pot "cu 1 an" dar mi s-a zis ca la miopie nu prea e indicat.

Inainte sa iti pui lentilele trebuie sa te speli foarte bine pe maini si sa te stergi pana la punctul in care nu sunt nici foarte umede dar, nici uscate tun. Pune-ti lentilele inainte sa te machezi.

Sper ca te-am ajutat.

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă ești mioapă trebuie să porți ochelari cu lentile de plastic și nu lentile de contact.

| AtateaConditii explică (pentru MMihai):

Si sunt pe culori, care e diferenta dintre cele de contact si plastic?

| MMihai a răspuns (pentru AtateaConditii):

O altă fată care purta ochelari a pus niște întrebări și eu i-am răspuns așa:
" 1) ochelari cu lentile de plastic
2) dă-i încolo, de proști.
3) Nu este bine să folosești lentile de contact
4) Pentru că ești mioapă, ai zis că ai -2, 5 trebuie să ai 2 perechi de ochelari cel puțin, dacă nu 3.
Una cu -2, 5 pentru distanță mare,
una cu -2 sau -1, 5 pentru distanță medie
și una cu -1 pentru citit, aproape și la calculator.

Eu nu am știut asta și mi-a crescut miopia foarte mult.

Nu ai voie să citești la apropiere, cu ochelarii pentru distanță foarte mare. / ăia cu dioptrii mari.

Eu am dat un exemplu numeric, dar ochelarii trebuie să ți-i alegi tu.

5) Lentilele de contact sunt scumpe și nu pot să fie schimbate f ușor, deci nu sunt ce îți trebuie ție"

Hai să o luăm sistematic.

Lentila de contact este ceva străin, și nu are ce căuta pe ochi.
Dacă folosești lentile de contact nu ai voie să le ți mai mult de 8 ore pe zi iar tu ai nevoie să vezi tot timpul, că dormi 7 ore și 17 ore trebuie să vezi.

Când te duci la oftalmolog are o cutie cu un geam de sticlă pe care sunt scrise litere.
Fără ochelari vezi primele rânduri.
Cu ochelari mai tari, cu minus mai mare vezi și ultimul rând de jos.
Să zic că cu -2, 75 vezi bine și ultimul rând de jos, cel cu literele cele mai mici.
Dacă îți pune dioptrii -3 vezi foarte bine și acel rând.
Cu lentile -2, 5 vezi ultimul rând de jos, dar cam prost, adică nu foarte bine.

Atunci zici așa pentru distanță foarte foarte mare mi-ar trebui -3.
Pentru distanță mare ar cam fi suficient și -2, 5.
Ca să văd în clasă la tablă dacă stau în prima bancă mi-ar ajunge un -1, 75 sau un -1, 5,
dacă stau la mijloc aș avea nevoie de un -1, 75 sau de un -2,
dacă vreau să stau în ultima bancă, mi-ar trebui un -2 sau chiar poate un -2, 25.

Ca să văd la calculator în funcție de mărimea monitorului aș avea nevoie de un -1, 25 sau poate de un -1.
La scris la lecții și la citit un -1 ar fi de ajuns.
În funcție de banii de care dispui îți faci mai mulți ochelari.
Obligatoriu pentru mers pe stradă una cu -2, 5,
pentru în clasă unii cu -1, 75,
și unii cu -1 sau -1, 25.
Înlocuirea unei perechi de ochelari cu alta durează câteva secunde, nu mai mult.

Schimbarea unor lentile de contact cu altele, este de ordinul minutelor.

În plus sunt cerințe de igienă pe care nu le poți asigura în fiecare moment.

Să zic că ești singură acasă și ai pe nas un-1, sună la ușă.
Ca să vezi bine, cine sună pe vizor trebuie să ai pe nas ochelari cu -1, 75 sau mai tari.
Sunt și eu miop și port și eu ochelari și mi-a crescut foarte tare miopia, că am citit în casă cu ochelari de distanță, că nimeni nu m-a învățat că trebuie să am mai multe perechi de ochelari.

Am aflat asta numai pe la 28-30 de ani de la un oftalmolog bătrân, care lucra la policlinica Colțea.
Era săracu și cocoșat, mai avea puțin și ieșea la pensie.
Când am revenit după 3 ani el deja era ieșit la pensie.
El mi-a explicat că ochiul este leneș, și miopia are tendința să crească, necesitând mereu dioptrii cu minus mai mare.
Ascultând sfatul moșului ăsta că trebuie să dau ochilor ochelarii potriviți cu distanța la care trebuie să vadă, nu mi-a mai crescut așa tare miopia.
El mi-a spus că nu am voie să citesc la apropiere cu ochelarii de distanță mare, ca lege.
Pe vremea aia nu erau ochelari cu lentile din plastic ci numai cu lentile de sticlă.

Ochelarii cu lentile din sticlă erau mai grei și se spărgeau lentilele, dacă îți cădeau ochelarii pe jos.

Acum circa 4 ani am fost la o doctoriță oftalmolog, dar m-am dus cu o trimitere expirată.
Aia m-a consultat și așa, și mi-a explicat că cu lentilele de contact voi avea numai necazuri și că nu am voie să le folosesc mai mult de 8 ore zilnic, și că pentru restul de 9 ore tot am nevoie de ochelari.

Trebuie purtați ochelari cu lentile din plastic, dar trebuie umblat cu atenție, că se zgârie foarte ușor lentilele din plastic.

Sunt firme unde ramele sunt scumpe și firme unde lentilele sunt scumpe.

Trebuie găsită o firmă care cere mai puțin și pe rame și pe lentile.

La piața Crângași sunt / mai corect erau în zonă cam 6 de astea care făceau ochelari.
Am găsit una despre care am zis eu că practicau prețuri mai acceptabile, dar tot nu îmi conveneau prețurile.
Eu a trebuit să am grijă de mama ( a murit între timp) și am ieșit la pensie anticipat.
O vânzătoare, mi-a șoptit că vor face o promoție, cu reducere pentru pensionari. Profitând de acea promoție mi-am făcut ochelari la ei, dar cu lentile din plastic și nu din sticlă.
Ochelarii cu lentile din plastic sunt mai ușori decât cei cu lentile de sticlă, și nu apasă așa greu pe nas, deci sunt mai comozi la utilizare.
.

Răspuns utilizator avertizat
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Lentilele sunt destul de dificile! pastrate special in loc steril, igiena riguroasa pe maini cand le pui sau cand le scoti! se poate intampla sa le pirzi! plus ca folosite mult timp zgarie retina! cand vei ajunge la o varsta mai inaintata, poti face operatie si in 3 zile vezi perfect fara ochelari sau lentile!
pana atunci mai bine utilizeaza ochelarii!

| AtateaConditii explică (pentru Bluebutterfly80):

Si daca nu reuseste operatia? Daca imi zgarie retina orbesc?

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Operatia reuseste 100%. s-a operat o buna prietena in noiembrie. la un ochi avea -5 iar la altul -2, 5. ea a purtat lentile si au trebuit sa ii slefuiasca si retina deoarece i-o zgariasera lentilele! plus ca de la ele uneori se inflamau ochii. nu e chiar asa simplu cu lentile. a costat-o 5000 ron, nu a durut-o deloc, doar o zi dupa a stat pe intuneric si si-a pus picaturi! de atunci are 0 la ambii ochi si vede perfect! asa ca nu ai de ce sa-ti faci probleme! poarta pana atunci ochelari cu rame dragute si cand va fi timpul, operatia e chiar foarte ok! happy

| AtateaConditii explică (pentru Bluebutterfly80):

Dar am auzit ca miopia poate reveni dupa operatie.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Nu este adevarat!

| MMihai a răspuns (pentru AtateaConditii):

Sunt operații care reușesc și care nu reușesc.
Doctorița cu care am vorbit mi-a spus să îmi iau gândul de la operație, că în caz de dau peste unul care nu se pricepe foarte bine sau dacă i se defectează aparatura în timpul operației necazurile pot fi prea mari.

| Zuzazozo a răspuns:

Da sunt si pe culori, nu afecteaza lentilele, normal ca are, costa vreo 200 de lei.

| IonelaDY a răspuns:

Cel mai bine poartă ochelari, şi eu am miopie şi port ochelari şi nu am probleme, mi-e cam frică să-mi pun lentile de contact aşa că prefer ochelarii. Şi referitor la operaţie cam de la ce vârstă se face şi cât costă? Poate într-o zi voi avea suficient curaj să mă operez şi să nu mai fiu nevoită să port ochelari.