| suntcuriossastii a întrebat:

La cat timp trebuie schimbate lentilele de contact? Voi ce știți? Un an? Alte informații? Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sunt mai multe tipuri.

Lentilele de contact zilnice – de unică folosință. Cele mai bune lentile pentru asigurarea sănătății ochilor. Se scot pe timp de noapte și se înlocuiesc în fiecare zi.
Pentru lentilele de o singură purtare nu mai aveți nevoie de suporturi și soluții speciale, acestea nu necesită curățare.

Lentile bi-lunare – cu înlocuire la 2 săptămâni ar trebui purtate în timpul zilei, păstrate într-o casetă cu soluție pentru lentile pe durata nopții și schimbate cu o pereche nouă o dată la 14 zile.
Lentilele de contact lunare – printre cele mai populare. Sunt concepute pentru utilizare pe timpul zilei dar anumite modele și noaptea. La fel ca cele bi-lunare, se scot înainte de somn și se păstrează într-o soluție pentru lentile în timpul nopții.
Lentilele de vedere trimestriale – cu până la 90 de purtări, sunt printre cele mai rentabile opțiuni pentru purtătorii de lentile de contact. Mentenanța lor este identică celor bi-lunare și lunare.
Lentilele de contact cu înlocuire la 6 luni – nu sunt proiectate pentru purtare zilnică. Sunt garantate pentru utilizare îndelungată, în special potrivite celor ce sunt bine obișnuiți să poarte lentile de contact și să respecte cu strictețe regulile de igienă. Datorită manipulări lentilelor pe termen lung, există un risc crescut de infecție.
Lentilele cu purtare extinsă sau permanentă – pot fi purtate continuu, pentru toată perioada lor de utilizare fără a le depozita pe timp de noapte. Aceste lentile au o permeabilitate a oxigenului semnificativ de înaltă care alimentează corneea cu suficient de mult oxigen când pleoapele sunt închise.

https://www.lentiamo.ro/blog/cat-timp-pot-purta-lentilele-de-contact.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie pe ele. sunt 3 feluri.
unele se schimba o data la 2 saptamani.
altele in fiecare luna, si sunt si lentile care se schimba la 6 luni.
E vorba despre lentile de vedere cu prescriptie sau porcariile alea colorate?