| Radandam a întrebat:

La ce se refera CT coloană vertebrală (segment)? Adica nu iti face la toată coloana? Iti face doar la un segment din coloana sau cum? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca zice doar CT coloană vertebrală (segment) inseamna ca este facut la toata coloana. Daca specifica mai sus mai jos un anumit segment, inseamna ca este facuta pe fragmente

| Simpatic a răspuns:

Cred ca iti face doar la partea cervicala sau lombara, astea doua impreuna formeaza coloana vertebrala.
Pe alte bucati mai mici nu am idee, dar banuiesc ca se poate face pe orice vertebra e nevoie, dar acestea doua sunt cele doua mari fragmente importante!

| Nume6 a răspuns:

Se referă la toată coloana. Segmentul din corp este coloana, se interpretează că îţi face la un segment din corp CT, acest segment fiind coloana.

| Simpatic a răspuns (pentru Nume6):

Daca a zis CT coloană vertebrală(segment) nu este logic ca face un segment din coloana? altfel ar fi trebuit sa se fi numit CT coloana vertebrala si s-ar fi inteles ca toata coloana, ia zi e mai logic cum am spus eu?

| Met a răspuns:

Se uita la coloana si poate sa identifice traumatisme, fracturi, hernii de disc (din cate stiu tongue )

| Jukosto a răspuns:

Segment cred ca se refera la aparat. Pentru ca CT, din cate stiu face multe segmente (imagini), nu ia coloana si o face cap coada.

Ca sa intelegi ce zic, imagineaza-ti coloana ta ca un morcov. Da-l pe razatoare, si acelea ar fi segmentele (imaginile).