| Misspink2000 a întrebat:

La ce doctor trebuie sa ma duc daca am negi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Un medic dermatolog te poate ajuta.
Daca apelati la ajutor de specialitate, metodele tratare a negilor vaginali cuprind:
1.Crioterapia. Aceasta tehnica presupune inghetarea negitor folosind nitrogen lichid sau o crioproba. Crioterapia este o metoda de tratament excelenta, prezentand foarte putine efecte adverse.
2.Tratamentul cu laser. La aceasta metode se recurge in cazul negilor vaginali recurenti sau care tind sa se extinda. De cele mai multe ori aceasta tehnica necesita efectuarea unei anestezii locale sau generale inainte de distrugere efectiva a negilor. Dezavantajele tratamentului cu laser constau in faptul ca perioada de vindecare este mai mare, pot aparea cicatrici sau chiar infectii, iar costurile cu destul de ridicate.
3. Electrodisecarea. Aceasta metoda presupune distrugerea negilor genitali cu ajutorul unui impuls electric. Aceasta metoda necesita anestezie locala, iar fumul rezultat din distrugerea negilor poate fi infectios.
4.Interventiile chirurgicale. Acesta metoda detine rata de vindecare cea mai mare, fiind cuprinsa intre 63%-91%. Indepartarea negilor prin interventie chirurgicala poate fi efectuata numai in cazul in care negii sunt mici ca dimansiune si numar.
5.Tratamente medicamentoase. In aceasta gama sunt incluse: rasina de podophyllum, podofilox, acid tricloroacetic, 5-Fluorouracil, interferon alfa-n3 sau imiquimod. Aceste medicamente trebuie luate numai in urma unui examen medical prealabil si numai la recomandarea medicului.
http://www.i-medic.ro/......a-de-cuplu

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te vadă mdicul dermatolog. Iei trimitere de la medicul de familie.
Sănătate.
Pa, pa.

| danielaxyz a răspuns:

Poti scapa de ei cu Cryopharma, de la farmacie, ingheata negii si cad

| Mandy693 a răspuns:

La dermatolog

| naturistul a răspuns:

Problema dvs. se rezolva la sectia dermato-venerice! stevensegal83@yahoo.com