| LaviniuA a întrebat:

La ce varsta incetineste metabolismul? Sa luam cazul celor cu metabolism foarte rapid, slabi, oase lungi, articulatii subtiri, care nu se ingrasa desi mananca nesanatos. Cred ca stiti genul.
Cand ar incetini metabolismul la astia?
Ce se poate face ca sa redevina rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de la caz la caz. Unii îmbatrinesc înainte de vreme, alții sunt tineri încă la virste inaintate. Știi că îți u încetinește metabolismul atunci cînd simți că nu mai poți face ce făceai înainte, că "cobori".
Nu poți să îl schimbi. Daca ai putea, ai putea prelungi viața mai mult decât e sa fie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba l pe doctor nu pe noi.

| Drimmero a răspuns:

Daca genetic ei sunt programati sa fie slabi, sa aiba arderi rapide atunci probabil asta ii va tine pe viata, conteaza enorm genele pe care le ai, drept dovada multi batrani au o greutate normala sau sunt slabi, nu prea am vazut batrani obezi. Fireste ca la batranete organismul nu are cum sa mai fie ca inainte dar chiar si asa nu prea cred ca dintr-o data dupa o varsta incepi sa pui 20-25 de kg asa degeaba.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Fugi ma de aici, ce e aia arderi rapide? Nu exista.
Din 10 barbati de 1, 7 m si 70 kg la aceiasi varsta, doar cu miscarea de baza, ard cam la fel toti.
Unii par ca au arderi rapide ca mananca orice dar in cantitati mai mici pentru ca se satura cu putin si de aia iti zice "mananc oricat.".

Daca sare de kcal arse, se duc dracu.
Pai la sala am avut din astia cativa, vroiau sa ia ceva si nu puteau, erau prea slabi, si cand le-am dat 700 Kcal/zi in plus fata de cat ardeau, luau 3 kile/lunar adica exact cat dadea si matematica.

Deci sa nu mai stea unii cu impresia "vaaaai ala nu se ingrasa".
Si facem pariu daca vrei.
Luam 3 oameni fie femei fie barbati din aia care zic ca nu se ingrasa, cu martori.
Si ii aranjez eu. Ii pot fac sa ia si 3, 5 kg intr-o saptamana la o adica...
Tu doar comanzi "vreau ca aia/ala sa puna x kile in x timp", si comanda ti se va onora.

Ceilalti au pofta si foame mai mare si mananca mai mult kcal, de aia se ingrasa si ceilalti nu.
Un pariu l-am castigat asa cu unu de la sala.
Bine, omu nu m-a furat pentru ca era interesul lui sa puna, adica a mancat ce i-am dat pe langa mancarea care o manca el.
Omu s-a bucurat ca a pierdut pariul, dar aia e.
A aratat mai a om asa dupa, era mai implinit putin.

Era sa pun pariu si cu una, dar a renuntat...a simtit ea ca pierde.
Nu s-a mai laudat apoi.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Nu cred ca se aplica astea la oricine, eu chiar mananc mult junk food, fast food, prajeli, nu chiar zilnic dar si atunci cand mananc pot baga 2 shaorme intr-o zi, ele nefiind singura masa pe ziua aia, mai mananc si altceva pe langa ele, chiar mananc destul de mult atunci cand ma arunc in ele, mie dupa o shaorma imi e foame dupa maxim 2 ore, nu ma satura, d-aia mananc 2 atunci cand imi fac acasa sa fiu sigur ca ma satur pentru cateva ore, chiar am un metabolism bun, daca am iesit la alergat sau mers pe jos simplu am dat jos. Maximul de kg l-am avut undeva la 77 de kg, am slabit si nu l-am mai atins vreodata, momentan am ajuns la 74 dupa ce m-am mai ingrasat putin dupa o perioada in care slabisem, iar acum ma mentin la greutatea asta desi eu continui sa mananc fast-food, prajeli saptamanal, pur si simplu asa sunt construit sa nu ma fac batoza, n-am grasi in familie. Daca nu mancam fast-food si mancam chestii cu putine calorii mai ziceam ca ceea ce zic n-are logica medicala dar atata timp cat stiu ca bag in mine hamburgerii cei mai mari de la acel restaurant, pizza cea mai mare, shaorma cea mai mare si eu ma mentin momentan la aceeasi greutate inseamna ca stiu ce vorbesc, la o simpla gustare fast-food de genul asta depasesc lejer 1500 calorii, atentie, doar la o masa d-asta, nu mai adaug si ce mananc pe langa pentru ca in general e doar o masa. Organismul nu e calculator, fiecare avem propriul organism si ce functioneaza la unii nu trebuie sa functioneze si la altii, daca s-ar fi depus pe cat consum ar fi trebuit sa fiu macar dublu fata de cum sunt acum.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Uite ca ai avut 77 kg, acu ai 74, deci pui.
Si eu mancam si doi cozonaci odata de 450 g (nu doar unul uneori), plus altceva in ziua aia.
Dar media era 2300 pe zile, a doua zi mancam mai putine kcal.

Cum media a sarit, cum pac.
Si pana sa calculezi nu te prindeai ca de fapt nu sari de kcal permise.

Ia sa mananci zilnic 3800-4000 Kcal fara sa faci miscare in plus, sa vezi cum te ingrasi 1, 5 kile intr-o saptamana.
Adica ti se va intampla cam cum se intampla la toti.
Bine, daca ai inaltime medie, greutate medie, ca asa daca ai 1, 90 si eu am 1, 7, eu ard mai putin.

" eu continui sa mananc fast-food, prajeli saptamanal".
Ia mananca zilnic! Sa vedem, sa mananci de minim 3000 kcal/zi pe ziua aia, nu sa mananci fast food si prajeli dar in ziua aia sa ai 2400 kcal.

Daca mai alergi e clar ca arzi mai mult, eu zic la miscarea de baza fara in plus.

Cand ai 3500-4000 Kcal/zi si dupa 2 sapt ai aceiasi greutate fara miscare in plus, atunci e pe bune, altfel e doar iluzie.
Conteaza media zilnica, nu ca odata ai 5000 kcalorii.

O sharoma mare ar avea cam 1200 Kcal as in medie.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Am avut dar si atunci mancam destul si tot nu depaseam, ieseam la fotbal mai des, alergam, mergeam pe jos, imi place mult sa merg pe jos. Eu nu am zis ca nu pun deloc, ci ca nu pun cat ar fi fost logic sa pun la cat mananc, e clar ca de pus pui kg, numai ca unii pun ceva mai multe iar altii ceva mai putine, asta in functie de factori, mostenire genetica, cat sport faci, cat de sedentar esti, etc.

Nu sunt sedentar sa stau in pat si sa mananc, zilnic merg pe jos, fac miscare si vreau sa fiu si mai activ de atat, deci le ard, se justifica de ce nu apuc sa ma fac obez.

E riscant sa mananci 4000 calorii pe zi, ar insemna sa mananci zilnic doar fast-food pentru ca ajungi greu la 4000 de calorii mancand doar mancare sanatoasa, sa fim seriosi, ar trebui probabil sa ai 15 mese pe zi ca sa ajungi acolo fara sa apela la fast-food. Ti-ai deregla tot organismul, ai avea probleme de sanatate serioase pana la kg in plus, nu mai zic de cat colesterol vei avea, probleme digestive, de defecatie etc.

Sunt proportional la corp, sunt ceva mai inalt decat media de la noi, iar kg sunt in conformitate cu inaltimea, normo-ponderal.

Eu nu m-as baga sa mananc 4000 de calorii pe zi, nu ca m-as ingrasa prea rau fata de acum dar sanatatea mi-ar fi afectata, asa 4000 la 2-3 zile chiar e ok, nici sa-ti omori ficatii.

O singura shaorma mare poate sa ajunga si la 1500 calorii, daca iti faci cum o fac eu cu multe sosuri de toate tipurile, cartofi multi atunci ajungi, astea sunt grosul care dau surplus caloric, ea in sine ar avea putine calorii fara sos si cartofi.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Logic ca nu e bine sa mananci 4000/zi, eu am zis asa ca si test la o adica.
Eu am mancat si 4500/zi in mod natural timp de o luna, am luat 9 kile!
Aveam o foame uriasa de la un tratament.
Am ajuns la 4500 mancand cartofi prajiti, inghetate, dulciuri.
Aveam 2100 kcal/zi in plus, luam 300 g/zi.
De la 66 am ajuns la 75.
Am oprit trat si am scapat dar greu am dat jos apoi.

Tu daca faceai sport, se explica f clar.
N-am mai mancat shaorma de nu stiu cand, ia sa fac si eu sportu asta odata..., eu nu pun alte sosuri decat Uncle Bens Sweet and Sour, ala are 71 Kcal/100 g.
Dar asa imi place, nu ca nu pun pentru calorii.
Fara sos, cartofi si lipie, nu mai e shaorma.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Si nu ai avut probleme digestive sau de alta natura in perioada aia cand bagai +4000 calorii pe zi?
Shaorma fara sos, cartofi si carne nu mai e shaorma, o mai fac unii unde pun doar varza si legume in ea si o numesc shaorma vegetala, o tampenie.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai ai vazut tu porc sa aiba probleme digestive cand baga in el? haha.
Nu aveam nici o problema, mancam ca nemancatu de la pofta aia bolnava.

Pai normal sharoma trebuie sa fie shorma nu salata de legume.
Mie imi place cu mai multi cartofi prajiti decat cu carne.

| Mosotti a răspuns:

Nu exista om sa nu se ingrase, aia de nu se ingrasa nu se ingrasa pentru ca mananca orice dar in limita kcal pe care le arde.
Si nu sare in mod natural pentru ca nu pot manca mult, se satura cu putin.

Daca nu sari de kcal arse zilnic, nu conteaza ca mananci sanatos sau nesanatos.
Si eu mananc dulciuri si nu ma ingras pentru ca nu sar de 2300 Kcal/zi cat ard.
Mananc odata si un cozonac de 450 g odata, are 1800 kcal, mai mananc 500 kcal daca mai am foame in ziua aia si aia e, 2300.

Metabolismul nu poate deveni iar rapid, pentru ca ramane daja la fel ca inainte, doar uneori daca masa musculara scade, in timp se mai reduce, dar nu il mai poti face ca inainte, dar oricum nu scade cu mult.
Metabolismul urca cu cat urci in greutate, culmea.

Deci nu gandi tu ca aia subtiri mananca asa oricat si nu se ingrasa, ca nu e deloc asa.
La sala am avut din astia, au cerut sa ia ceva kg si le-a luat dupa ce le-am marit nr de calorii.
Se plangeau ca-s prea slabi si orice mananca nu pun, pai pun...

Si e ca la restaurant, au dat comanda "vreau sa iau 3 kg in timpul x", si asa s-a intamplat.

| relian a răspuns:

Nu poti face nimic sa revina, nici sa incetinesti la cei care zici e mai rapid.
Is piese si sisteme venite din fabrica si care functioneaza pe baza de informatie, apoi conteaza f mult cit de calitative is acele piese.

Deci poti sa fii asa toata viata, sau poti sa fii slab de tinar, totu tine ce ai mostenit, ce mostenesti.
Dar la orice organism, apare uzura, doar ca unele functioneaza normal, adica mai bine cum zic oamenii, pentru ca din fabrica au fost toate bune, nu sa mostenit piese slabe, asa ca fiecare cum vine din fabrica cu aia merge mai departe, nu poti sa scazi sau sa maresti tu nimic, poate doara muschii, astia ce poti fi mariti sau micsoarti dupa caz, in rest cruce.

Iti dau un exemplu. Ai dinti foarte frumosi, dar de pe la 20 de ani deja esti rup tot in gura, sau facut aia praf.
De ce? Desi tu ai avut grija de ei, totusi se intampla. Pt ca materialul este slab, a mers o vreme, dar sau uzat rapid, cam la fel se intampla cu toate piesele din organism.

La asta se adauga si alte chestii, pot aparea defectiuni, tot mostenite si alea, pot aparea incetarea functionarii unor piese, tot mostenite si alea, sau sa plece sa functioneze mai mult unele piese care nu ar trebui.
Un exemplu, functioneaza defectuos anumite gene, asa ca ramii fara par in cap laughing dar pleaca in activitatea altele, si iti apare par pe corp laughing ceva ce nu-i de dorit, nici de noi si nici sa aiba un rol anume.

| Frank51 a răspuns:

Sfatul meu este să începi cu o carte de nutriție sau metabolism, sau eventual să încerci să citești de pe net, deoarece faci confuzii elementare. Nu o lua în nume de rău.

1. Mâncarea nesănătoasă nu are legătură cu îngrășarea sau slăbitul.
2. Nu există metabolism rapid sau lent, există doar metabolism.
3. Metabolismul nu încetinește, el devine mai ineficient, și pe lângă asta intervin alți factori.
Ceea ce mă duce la
4. Nu poți să faci ceva să redevină rapid, dacă el nu a fost rapid happy

| TamplaruAnisoara a răspuns:

1.Când trec pe o dieta recomandata in hipertiroidie.

| gratargratar a răspuns:

Rata metabolica incetineste continuu incepand de la nastere. In cazul femeilor, se atinge un plafon intre 20 si 40 de ani, dupa care continua sa scada. In cazul barbatilor, nu exista un astfel de plafon, dar cu toate acestea rata metabolica a unui barbat (in medie) se mentine permanent mai mare decat rata metabolica a unei femei. Asta inseamna ca daca ambii mananca la fel de mult, barbatul se ingrasa mai putin decat femeia.

In cazul persoanelor cu metabolism foarte rapid, slabe si longiline, metabolismul se schimba semnificativ dupa 25 de ani. Adica de la varsta asta incep sa se ingrase, si daca continua sa manance junk food, pot ajunge chiar obeze.

| Kaonashii a răspuns:

Dupa 40

| Claudiu22200 a răspuns:

Metabolismul încetinește doar dacă ești un leneș.
Asa am fost și eu până când, am început, sa ma antrenez pe orma metabolismul, meu a devenit foarte rapid, am pus în 5, luni 4-5 kg

| Claudiu22200 a răspuns:

Oameni,aceia care sunt slabi și nu se îngraș, repede probabil nu consuma, destulă mâncare pentru a fi într-un surplus caloric.