| PrisonBreak a întrebat:

Salut, anul acesta in luna Ianuarie am fost operat la genunchi, am avut ruptura de ligamente (LIA) si au trecut 6 luni de atunci, ma simt destul de ok, m-am recuperat bine, insa as vrea sa stiu daca pot incepe sa practic sportul din nou. daca e cineva care a trecut prin asta si imi poate da un sfat, as fi recunoscator big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine iti poate spune medicul care te-a operat.
Cu 6 luni dupa operatie trebuie facuta examinare, iar in functie de starea de vindecare se poate stabili gradul de sarcina la care poate fi supus organismul.

In orice caz, daca ti-ai rupt ligamentul in timpul activitatii sportive, atunci inseamna ca ai facut efort mai mare de cat a fost rezistenta ta, iar la un urmator efort asemanator se va rupe iarasi.

Ligamentele se rup din cauza lipsei de incalzire suficienta inainte de efortul propriu-zis sau din cauza unui efort peste rezistenta lor.

| PrisonBreak explică (pentru Bula):

Ultima data cand am fost la medicul care m-a operat mi-a spus ca totul merge perfect si ca in 6 luni o sa pot juca din nou. Ma gandesc sa-i mai fac o vizita totusi, dar totusi ma gandesc ca dupa atata timp nu o sa-mi mai ''sara'' din nou. La 6 luni dupa ce m-am accidentat, am jucat 15 minute fotbal si mi-a ''sarit'' genunchiul fara sa ma atinga nimeni, doar am sutat (durerea e uriasa) si de asta imi e frica sa nu mi se intample si acum... mersi de raspuns!

| Alexandruuu88 a răspuns:

Salut,cel mai bine iti poate spune un medic...dar daca tu iti doresti sa faci acest lucru fa-l, doar sa ai grija!